Data aktualizacji: 2017-05-04

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): nvkolegium@ukr.net

Kamila Siedlecka

Edward Zinnurow

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Miejskie kuratorium oświaty w Nowogradzie-Wołyńskim

1994
Krótka historia szkoły
.*

15 LAT KOLEGIUM W NOWOGRADZIE-WOŁYŃSKIM

12 kwietnia 1994 roku na wschodniej okolicy Nowograda-Wołyńskiego odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Była to z kolei jedenasta szkoła średnia w tym mieście. Wzniesiona budowlanymi niemieckiej firmy Hochtief razem z blokami, przedszkolem, centrum handlowym i nową stacją telefoniczną, odrazu stała ośrodkiem życia i nauki dla okoła tysiąca dzieci z tej dzielnicy. Po pięciu latach przekształcono ją na szkołę z pogłębioną nauką języka angielskiego, a w roku 2003 reorganizowano w Kolegium, jako szkołę nowego typu. Obecnie do Kolegium uczęszcza 630 uczniow w wieku od 6 do 17 lat. Oprocz przedmiotow tradycyjnych dzieci mają angielski od pierwszej klasy, rosyjski od trzeciej, i jeszcze jeden język zachodni, wtym polski, od piątej klasy. 62 nauczycieli pracuje w Kolegium, wśrod nich są nauczyciele-metodycy, zasłużone dla oświaty Ukrainy, nauczyciele mające wyższą kategorię zawodową. W dalekim już roku 1996 ze szkoły wyśli jej pierwsi absolwenci. Włącznie z tegorocznymi absolwentami ogolna ilość wychowańcow Kolegium, ktora ukończyła 11. klasę wynosi 519 osob. 430 uczniow Kolegium są zdobywcami nagrod z rożnych przedmiotow na olimpiadach miejskich, 56 na olimpiadach wojewodzkich, 1 – ogolnoukraińśkich. 21 osoba dostała nagrody za udział w finałach wojewodzkich i 3 w finałach ogolnoukraińśkich Małej akademii nauk. Mamy sześciu zwyciężcow rożnych programow międzynarodowych, m.in. FLEX, Paderewski, Międzynarodowy konkurs języka rosyjskiego. Absolwenci Kolegium pracują w rożnych miastach Ukrainy i Europy, studiują na uniwersytetach w kraju i za granicą, a nawet wracają do Alma Mater jako nauczyciele. Od samego początku, czyli od roku 1994, w Kolegium wykładany jest język polski. Najpierw jako kurs fakultatywny, od 1999 roku został przedmiotem obowiązkowym i cieszy się popularnością wśrod uczniow. Corok na początku czerwca odbywają się letnie obozy językowe (angielski, polski), od roku 1998 uczniowie wyjeżdżają na letnie i zimowe obozy w Karpatach. Działają kluby Turystyczno-krajoznawczy, Polski, Absolwentow Kolegium. Od siedmiu lat Kolegium utrzymuje stosunki partnerskie z Gimnazjum Metropolity A.Szeptyckiego w Stryju, woj. Lwowskie. Dwa razy na rok odbywają się spotkania uczniow i nauczycieli, jesienią w Nowogradzie-Wołyńskim, wiosną zaś w Stryju. W roku 2006 pojawił się jeszcze jeden partner, tym razem z Polski – uczniowie i nauczyciele Gimnazjum imienia Grażyny Chrostowskej w Lublinie. Dwukrotnie gimnazjaliści odwiedzili nas, tyle samo razy byliśmy w Polsce. Organizacją wspołpracy zajmuje się Klub Polski, ktory powstał dwa lata temu. Piętnaście lat jest wiekiem nastolatka, ktory mając pewne doświadczenia, poprzez zwycięstwa i porażki na drodze życia dąży do dojrzałości i doskonalenia. Tacy jesteśmy my na swojej drodze życia, prowadzącej Kolegium do nowego piętnastolecia.

Edward Zinnurow,

wice-dyrektor ds. naukowo-metodycznych,

nauczyciel języka polskiego

Kolegium w Nowogradzie-Wołyńskim

Szkoła nowego typu, Kolegium, łączy podstawówkę, szkołę średnią i szkołę starszą.
Nowograd-Wołynski (do roku 1792 Zwiahel) - miasto w obwodzie żytomierskim, 90 km na zachód od Zytomierza. 5% mieskańcow stanowią Polacy. Dwie parafie rzymsko-katolickie. Organizacje polonijne.

- 2016/17 750
              - 2017/18

Po rozmowie z psychologiem. Zero opłat. Termin zapisywania - kwiecień-sierpień.

1 września - 26 maja

Roku - tabela ocen rocznych, Szkoły - świadectwo ukończenia szkoły (Atestat)

Miejskie kuratorium oświaty.
Tak.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Fotografia pionowa:  Fotografia kwadratowa:

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?