Data aktualizacji: 2017-04-25

1996
Krótka historia szkoły
.*

• Powstała w 1996 roku przy Polskiej Misji Katolickiej na Schaerbeek w Brukseli przy pomocy Konsulatu Generalnego w Brukseli jako punkt nauczania Szkoły przy Ambasadzie RP w Brukseli (74 uczniow).
  • We wrześniu 2000 uczniowie przeniesieni do głównej siedziby szkoły.
  • Utworzona ponownie we wrześniu 2001 roku jako szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, liczyła wówczas 20 uczniów.
  • Od lipca 2006 funkcjonuje jako Stowarzyszenie Centre d’Enseignement Polonais Jean- Paul II ASBL (stowarzyszenie bez celów zarobkowych) na zasadach prawnych obowiązujacych w Belgii.

• Obsługą wynagrodzenia nauczycieli na zasadach obowiązujących w Belgii zajmuje się biuro Sekretariat Social „Acerta”.
  • Stowarzyszenie składa roczne sprawozdania finansowe do Tribunal de Commerce w Brukseli oraz zeznania podatkowe.
  • Szkoła realizuje uzupełniające plany nauczania MEN w Warszawie wg planow przewidzianych dla tego typu ksztalcenia (dzieci obywateli polskich spelniaja obowiazek szkolny w belgijskich szkolach dziennych).
  • Metody nauczania stosowane w szkole przynoszą znakomite rezultaty, w tym Metoda Skutecznej Analizy w warunkach ograniczen czasowych dla uczniow na progu nauczania.
  • Kadra pedagogiczna z wyższym wykształceniem magisterskim o kierunku pedagogicznym.
  • Odbywają się regularne posiedzenia rad pedagogicznych.
  • Szkoła posiada pełną dokumentację (w tym własne dzienniki, świadectwa, rozkłady materiałów nauczania do wszystkich klas).
  • Organizowane jest doskonalenie zawodowe nauczycieli w zespołach. Nauczyciele uczestnicza w szkoleniach organizowanych przez Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie
  • Opracowywane są własne testy i sprawdziany dla poszczególnych klas (dwa razy w roku przeprowadzane sa egzaminy w kazdej klasie).
  • Opracowana jest ocena opisowa dostosowana do wymogów oceniania w kraju pobytu.
  • Przygotowuje się regularne sprawozdania z pracy w poszczególnych klasach oraz ocenę realizacji zdań programowych.
  • Dla dzieci organizowane są imprezy we współpracy z rodzicami i dyrekcją szkoły belgijskiej.
  • Placówce konieczna jest stała pomoc finansowa.

• W szkole funkcjonują następujące oddziały:

1. KLASA POLONIJNA dla dzieci nie mówiących lub słabo mówiących po polsku. Zajęcia w soboty (9:00 – 12:00).

2. KLASA PRZEDSZKOLNA dla dzieci 5 letnich. Zajęcia w środy (13:00 – 17:00) i w soboty (9:00 – 13:00).

3. KLASY I – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ wraz z przygotowaniem do sakramentu I Komunii Świętej w klasie II. Zajęcia w środy (13:30 – 17:30) i w soboty (9:00 – 13:00). Od września 2010 dzieci sześcioletnie uczą się w klasie pierwszej. />
    4. GIMNAZJUM KLASA I- III –.

5. JĘZYK ANGIELSKI DLA DZIECI – POZIOM PODSTAWOWY - sekcja środowa i sobotnia.

6. JĘZYK FRANCUSKI DLA DOROSLYCH dla początkujących – wtorek (19:00 – 22:00)
    (jesli jest dostateczna liczba słuchaczy).

- 2016/17 437
                  - 2017/18

- Zapisy odbywaja sie w szkole w srody  od 16 : 30 do 17 :30  w soboty od 12 do 13 lub przez internet.

Do konca sierpnia.

W srody od 13 : 30 do 17:30, w soboty od 9 do 13.

- wlasne swiadectwa szkolne jak dla szkol realizujacych uzupelniajace programy nauczania

- dyrektor szkoły
    - tak, dziala bardzo aktywnie

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Fotografia pionowa:  Fotografia kwadratowa:

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?