Data aktualizacji: 2008-09-25

- w języku polskim *"Centrum Poloniusz - Pegaz"
- w języku lokalnym *"Centar Polonijuš - Pegaz"
Miejscowość *Belgrad

Serbia

Ulica, nr domu*

Belgrad

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +381112647179

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): polonius@eunet.yu

dagmara.lukovic

Centrum Edukacyjno-Kulturowo-Translatorskie "Centrum Poloniusz - Pegaz
ul. Dobropoljska 10
11000 Beograd, Srbija

1989
Krótka historia szkoły
.*

Szkoła pracuje w systemie sobotnim - zajęcia 3 razy w miesiącu po 4 godziny lekcyjne. Najmłodsza grupa to I grupa - przedszkolna, II - dzieci w wieku 7 - 10, III - wiek do 15 lat, IV - młodzież średnioszkolna, V - młodzież studencka, VI - język polski jako obcy, grupa dla młodzieży serbskiej interesującej się językiem polskim oraz polską kulturą. W szkole nauczane są następujące przedmioty: język polski, historia Polski, geografia Polski, polska kultura i sztuka oraz Polska w UE.
Zajęcia prowadzone są przez sześciu nauczycieli - wszyscy mają wykształcenie wyższe, 5 z nich to pedagodzy

Belgrad jest dwumilionowym miastem, stolicą Serbii. Lokalna społeczność polska to przede wszystkim kobiety, które wyszły za mąż za obywateli byłej Jugosławii. Polonia w całej Serbii to około 1200 osób. Społeczność jest raczej bierna. Osoby skupione wokół Szkoły Polonijnej stanowią najbardziej aktywną i twórczą część środowiska polonijnego w Serbii.

- 2017/18-

Dziecko można zapisać telefonicznie, mailowo, osobiście. Szkoła jest bezpłatna. Rodzice co najwyżej dopłacają do organizowanych imprez wyjazdowych - dofinansowują koszty podróży - ale i to sporadycznie

Świadectwa oceniające znajomość języka oraz wiedzy o kulturze

nauczyciele pracują społecznie. Warunkiem podjęcia działalności w szkole jest posiadanie odpowiednich kompetencji
Nie ma Rady Rodziców. Ponieważ szkoła jest stosunkowo mała wszelkie ważne decyzje podejmowane są na wspólnych zebraniach

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?