Data aktualizacji: 2018-06-14

Norwegia

Krótka historia szkoły
.*

Szkoła powstała z inicjatywy Stowarzyszenia polskiego na Hitrze jako odpowiedż na rosnące zapotrzebowanie na zajęcia w języku polskim dla dzieci. Na wyspie Hitra Polacy stanowią największą grupę imigrantów, jest ich tu ponad 250. Coraz więcej rodzin posiada już potomstwo i pragnie, by dzieci uczyły się zarówno języka ojczystego, jak i historii, kultury polskiej.

Od chwili powstania stowarzyszenia, staraliśmy się przybliżać im tradycje, święta i elementy kultury, natomiast od sierpnia ruszą regularne zajęcia prowadzone w miejscowej bibliotece przez dwie polskie nauczycielki. Obie mają wyższe wykształcenie pedagogiczne (jedna jako fililog romański a druga jako nauczyciel wczesnoszkolny). Jedna z nich prowadziła już zajęcia dla polskich dzieci na wyspie kilka lat temu, gdy pracowała w miejscowej szkole.

Szkoła powstała z inicjatywy Stowarzyszenia polskiego na Hitrze jako odpowiedż na rosnące zapotrzebowanie na zajęcia w języku polskim dla dzieci. Dzieci są w różnym wieku, od 0 do 18 lat. Zajęcia prowadzone są w soboty, w godzinach 11.00- 13.00.

Wyspa Hitra ma okolo 4700 mieszkańcow, z czego ponad 1000 stanowią obcokrajowcy, a Polacy ponad 250. Do września ubiegłego roku społeczność polska nie była zorganizowana i spotykała się prywatnie i nieformalnie. Od powstania stowarzyszenia polskiego, prowadzimy szereg imprez okolicznościowych, z czego wiekszość jest przyjazna rodzinom z dziećmi.

- 2017/189

3-6 lat,

Poprzez nasz profil Facebook, lub link do formularza elektronicznego.

Do rozpoczęcia roku szkolnego

22.08-22.06

Dyplom ukończenia zajęć z języka i kultury polskiej.

Nauczycielki pracują na zasadzie wolontariatu, z racji tego, że same mają dzieci w szkole.

Całe stowarzyszenie to rodzice uczących się u nas dzieci. Mają prawo wypowiedzi i uczestniczą w procesie decyzyjnym w sprawach organizacyjnych.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?