Data aktualizacji: 2010-05-26

Ulica, nr domu*Dzambula 42

Astana

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +7 71536 70590

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): kurylowicz@tchr.org GazetaGlosPolski@mail.kz

skype:rybak-63

Dom Kultury Polskiej przy Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Czkałowie ul. Dżambuła 42, 151043 Czkałowo, tajynszyńskij rejon, obwód północno-kazachstański Kazachstan

Krótka historia szkoły
.*

Dom Kultury Polskiej w Czkalowie powstal z potrzeby miejscowej Polonii, ktora od 1936 roku przebywa na tym terenie. Dobry moment do stworzenia miejsca spotkan dla Polonii zostal wykorzystany, gdy byla mozliwosc zakupu na aukcji duzego budynku, ktory dzisiaj funkcjonuje przy Parafii Rzymsko-katolickiej jako odrebna placowka. Od wielu lat obslugiwany jest przez nauczycieli kierowanych CODN, ktorzy prowadza zajecia i kursy z jezyka polskiego, historii, kultury i tradycji polskiej. Dom rowniez przejal funkcje centrum dzialania druzyny harcerskiej "Stepowe Orly", oraz dzialalnosc wydawnicza kwartalnika Polonii w Kazachstanie "Glos Polski".

Polska szkoła przyparafialna, prowadząca zajęcia z języka polskiego, historii i kultury polskiej w formie fakultetów dla dzieci i dorosłych, kursów przygotowawczych młodzież do studiów w Polsce. Ponadto nauczyciele-wolontariusze prowadzą zajęcia z języka polskiego w okolicznych wioskach: Kalinowce, Konstantinowce i Krasnokijewce.
Czkalowo to mala miejscowosc na trasie Kokszetau - Omsk, w polnocnym Kazachstanie, liczaca ok. 4000 mieszkancow, z ktorych ok. 30% to ludnosc pochodzenia polskiego.

- 2017/18-

Nauka w DKP jest bezpłatna. Zapisy są prowadzone w DKP, lub przy parafii, na początku września każdego roku.

DKP w Czkałowie wydaje zaświadczenia ukończenia kursów z języka, historii i kultury polskiej.

Nauczycieli zatrudnia proboszcz miejscowej parafii, ks. Krzysztof Kuryłowicz, za pośrednictwem Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?