Data aktualizacji: 2018-06-22

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*Polish Centre, Nelson Street , Lancaster

LA1 1PT

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                -

Manchester

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): szkolalancaster@googlemail.com

JOANNA OLKUSKA

AGNIESZKA NOWAK

Polska Macierz Szkolna Zagranica 238 King Street, Londyn, W6 0RF Wielka Brytania

Krótka historia szkoły
.*
Polska Sobotnia Szkoła w Lancaster, mieszcząca się przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lancaster od stycznia 2005 roku naucza języka polskiego, historii Polski, geografii Polski, religii, wychowania patriotycznego. Wszystkie przedmioty prowadzone sa w jezyku polskim. Jesteśmy miejscem dla wszystkich dzieci, które chcą uczyć się języka polskiego, poznawać polską historię, kulturę i obyczaje - bez względu na to gdzie się urodziły. Naszą misją jest nie tylko nauka j. polskiego, ale również szerzenie wiedzy o Polsce, kulturze i tradycjach polskich. Szkola budzi coraz wieksze zainteresowanie wsrod lokalnej spolecznosci.
Zajęcia szkolne odbywają się w soboty od 10.00 do 13.00. W skład szkoły wchodza: klasa przedszkolna, klasy szkoly podstawowej od 1 do 8 i klasa licealna dla dzieci uczących się języka polskiego. Szkoła przygotowuje do egzaminu państwowego na poziomie 'małej matury' (GCSE) i ' pełnej matury' (A level). Dodatkowo prowadzimy zajecia pozalekcyjne, zajecia taneczne majacych na celu poznania polskich tancow ludowych.

Lancaster to miasto będące siedzibą hrabstwa Lancashire. Leży nad rzeką Lune i jest częścią składową City of Lancaster. Lancaster jest ośrodkiem o długiej tradycji handlowej, kulturalnej oraz edukacyjnej. Od niego swoją nazwę wzięło hrabstwo Lancashire.

Miasto ma szereg powiązań z brytyjską monarchią. Ród Lancasterów jest spokrewniony z rodziną królewską, w Księstwie Lancashire znajdują się posiadłości królowej Elżbiety II, a ona sama posiada tytuł księżnej Lancaster.

Status miasta  został  nadany w 1937 roku właśnie za jego wieloletnie związki z monarchią.

Gospodarka Lancaster opiera się głównie o usługi. Obecni są tam także wytwórcy karmy dla zwierząt, tekstyliów, chemikaliów, papieru, czy przyczep samochodowych. Coraz więcej firm z branży technologicznej inwestuje w mieście.

W Lancaster działają dwie uczelnie wyższe. Pierwszą jest Lancaster University. To jedna z najlepszych placówek w kraju. W 2010 roku została sklasyfikowana na 10 miejscu w rankingu dziennika „The Times”, na 8 w rankingu „The Independent”, a na 6 w „The Guardian”. Thomson Reuters umieścił szkołę na 124 miejscu na świecie. Uniwersytet zatrudnia ponad 2.2 tys. pracowników i ma prawie 18 tys. studentów. To jedna z dwóch uczelni biznesowych, która otrzymała sześć gwiazdek w rankingu Research Assessment Exercise. W 2007 roku swoją filę w Lancaster otworzył University of Cumbria.

Oprócz uczelni wyższych, działa tam jeszcze kilkanaście innych szkół niższego szczebla - Lancaster and Morecambe College, The Adult College, Our Lady's Catholic College, Central Lancaster
High School, czy Lancaster Royal Grammar School.

Blizniaczym miastem Lanaster jest Morecambe, ktore miesci sie nad zatoka Morecambe. Jest to miasto turystyczne, ktore  oferuje wiele nadmorskich atrakcji. Mozna tutaj  puszczac latawce, budowac zamki z piasku, czy tez spacerowac wzdloz zatoki podziwiajac morskie widoki. Spacer wzdłuż  wielokrotnie nagradzanej promenady  to prawdziwa przyjemnosc.

- 2017/18129

3-6 lat, 7-9 lat, 10-12 13-15

Rodzice musza wypelnic formularz rejestracyjny i czekac na odpowiedz od szkoly. Najlepiej jak najszybciej w maju badz w czerwcu, by mozna bylo przygotowac juz gotowe listy uczniow we wrzesniu.

zapisy sa prowadzone od maja do wrzesnia

rok szkolny rozpoczyna sie w druga sobote wrzesnia, a konczy sie w ostatnia sobote czerwca badz pierwsza sobote lipca

Cenzura Polskiej Macierzy Szkolnej

Nauczyciele sa zatrudniani na zasadzie wolontariatu
tak; Rada Rodzicow pomaga przy organizacji imprez szkolnych, na przerwach przy pilnowaniu porzadku w szkole

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?
Ograniczony