Data aktualizacji: 2009-12-03

- w języku lokalnym *Polish Saturday School
Miejscowość *Houston Texas

Stany Zjednoczone

Ulica, nr domu*1712 Oak Tree Dr.

Houston TX 77080

Los Angeles

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +7139849501

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): proboszcz@parafiahouston.com; nusia74@hotmail.com

Polska Szkola im. MIkolaja Kopernika przy Parafii Matki Boskiej Czestochowskiej w Houston

1712 Oak Tree Dr.

Houston TX 77080

1982
Krótka historia szkoły
.*

Polska Sobotnia Szkoła w Houston powstała 20 marca 1982 roku w Domu Polskim z inicjatywy p. Miki Leśniewicz i przy pomocy p. Ewy Chmiel oraz p. Marzeny Rudnickiej. Pierwszymi nauczycielami szkoły byli p. Stanislaw Siwek, p. Angnieszka Kuszakiewicz i p. Magda Bobrowska. Do szkoły uczęszczało 17 uczniów. W nowym roku szkolnym 1982/83, w związku z utworzeniem Polskiej Misji Katolickiej w Houston, decyzją Koła Rodzicielskiego oraz za zgodą Rady Parafialnej, Szkoła przeszła pod opiekę Polskiej Misjii z ks. Wojciechem Baryskim, T.Chr., w roli dyrektora. Przejęcie Szkoły przez parafię wpłynęło na wzrost liczby uczniów do 26-ciu. Kierownikiem szkoły pozostał p. Stanisław Siwek, zaś p. Teresa Różewicz i p. Andrzej Wędrychowicz zastąpili poprzednich nauczycieli. Obecnie w szkole uczy mgr. Elzbieta Winiarska, Hanna Tomaszkiewicz, Aneta Odolski, Urszula Siwek (religia dla dzieci przedkomunijnych) oraz Aneta Krozel gdzie zajmuje stanowisko dyrektora szkoly. Lekcje religii prowadzi sam proboszcz ks. Jacek Nowak.

Polska Parafia oferuje program edukacyjno – wychowawczy dla dzieci i młodzieży wszystkich grup wiekowych. Program przewiduje przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej, Sakramentu Bierzmowania, jak również naukę języka polskiego, polskich tradycji i obyczajów

- 2017/18-

Zgloszenia przyjmowane sa do konca wrzesnia. Formularze mozna uzyskac w Kosciele lub na stronie internetowej. Oplata na rok szkolny wynosi $300.00 + oplata za ksiazki.

Swiadectwa + zaswiadczenia + dyplomy oraz ksiazki pod przewodnictwem Zrzeszenia Nauczycieli w Stanach Zjednoczonych

Proboszcz Parafii + kierownik szkoly
Tak- porzadek-dyzury, obiady, kalendarz imprez organizowanych przy szkole, wspolpraca pomiedzy rodzicami a nauczycielami.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?