Data aktualizacji: 2010-03-08

Stowarzyszenie Polska Szkoła Sobotnia w Göteborgu

Krótka historia szkoły
.*

U podstaw naszego zaangażowania w organizację Polskiej Szkoły Sobotniej legła chęć pomocy dzieciom i młodzieży w rozwijaniu dwujęzyczności, która umożliwi im korzystanie bez ograniczeń z obu kultur, szwedzkiej i polskiej. Jako pedagodzy i rodzice dzieci mówiących po polsku mamy głębokie przekonanie, iż nauka języka ojczystego jest silnym bodźcem przyczyniającym się do rozwoju ogólnej sprawności językowej i intelektualnej dziecka. Dzieci płynnie posługujące się językiem ojczystym łatwiej uczą się innych języków, a także łatwiej przyswajają wiedzę z innych przedmiotów. Nauka języka ojczystego ma również ogromne psychologiczne znaczenie dla rozwoju dziecka. Przede wszystkim służy budowaniu własnej tożsamości i poczucia własnej wartości, co w dużym stopniu wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Polska Szkoła Sobotnia jest pierwszą placówką oświatową oferującą wychowanie przedszkolne w jęz. polskim na terenie Szwecji. Nasza oferta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na naukę jęz. polskiego poza ramami szwedzkiego systemu oświaty. Poprzez sobotnie zajęcia przedszkolne i szkolne stwarzamy szansę nauki jęz. polskiego zarówno dzieciom, dla których jest to język ojczysty jak i tym, dla których jest to język obcy, nie kolidując z podstawową edukacją w jęz. szwedzkim. Szczególnie ważna jest edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), gdyż polskie przedszkole stanowi najczęściej pierwszy kontakt z językiem polskim poza domem. Dlatego też wychowanie przedszkolne, które proponujemy przebiega poprzez zabawę, zajęcia z rytmiki, słuchanie polskich bajek i wierszy oraz zajęcia tematyczne. Wszystkie te aspekty edukacyjno-kulturalne przyczynią się do nawiązywania znajomości z rówieśnikami i edukacji w języku polskim. Priorytetem programu nauczania w zakresie szkoły jest jęz. polski i szeroko pojmowana kultura polska. Program obejmuje: język polski, historię i geografię Polski, śpiew, plastykę i warsztaty z różnych dziedzin zainteresowań np. chór dziecięcy czy teatr. Program jest dostosowany do poszczególnych grup wiekowych. Wszystkie zajęcia mają na celu rozbudzenie zainteresowania sztuką, kulturą i tradycją polską. Jednym z podstawowych założeń Polskiej Szkoły Sobotniej w Goeteborgu jest, by była ona dla dzieci i młodzieży miejscem spotkań z przyjaciółmi, z którymi spędza się czas przyjemnie i ciekawie.

- 2016/17 -
              - 2017/18 -

Zapis dziecka do szkoły/przedszkola: kontakt z Sylwią Wieczorek: sylwiawieczorek@netscape.net Opłata uzależniona jest od wielu faktorów, m.inn. dofinansowań. Semestr jesienny roku szkolnego 2009/2010 kosztuje 900 koron (ok. 300 zl)

Własne dyplomy.

Zarząd Stowarzyszenia. Nauczyciele angażowani są jako wolontariusze.
Tak, współpraca z zarządem Stowarzyszenia Polska Szkoła Sobotnia w Geteborgu we współtworzeniu działalności Szkoły i Przedszkola.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Fotografia pionowa:  Fotografia kwadratowa:

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?