Data aktualizacji: 2016-09-13

- w języku polskim * Polskie Towarzystwo Szkolne " Oświata"T.z.
- w języku lokalnym * Polnischer Schulverein "Oświata" e.V.
Miejscowość * Berlin

Niemcy

Ulica, nr domu* Lichtenrader Str.42

12049

Berlin

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +49 30 62720723

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): oswiataberlin@web.de

Barbara Rejak

Polskie Towarzystwo Szkolne "Oświata" w Berlinie T.z.
Lichtenrader Str.42
12049 Berlin

Krótka historia szkoły
.*

Polskie Towarzystwo Szkolne "Oświata " t.z. w Berlinie należy do najstarszych organizacji oświatowych w Niemczech. W roku 1881 z inspiracji dr. Antoniego Chłapowskiego założono Towarzystwo Szkolne Polaków. W 1886 roku przekształcono je w Polskie Towarzystwo Szkolne "Oświata". Od 1922r. działalność "Oświaty" rozwijała się pod patronatem Związku Polaków w Niemczech. Druga wojna światowa położyła kres pracy Towarzystwa. Po blisko 50-letniej przerwie powstały warunki do reaktywowania "Oświaty". Dzięki wytrwałym staraniom Związku Polaków w Niemczech oraz zaangażowanych nauczycieli i rodziców w październiku 1988 roku w dzielnicy Tempelhof rozpoczęto regularne nauczanie języka polskiego, a w czerwcu 1989 wręczono świadectwa pierwszym 22 uczniom.

26.09.08r. Towarzystwo uroczyście obchodziło 20-lecie reaktywowania działalności.

Obecnie na zajęcia uczęszcza ok.300 uczniów, z którymi pracuje 22 wykwalifikowanych nauczycieli. Lekcje odbywają się raz w tygodniu w godz. 16.30-19.00 w wybranych szkołach w 10 dzielnicach Berlina i od 25.08.11 rownież w Poczdamie.

Do zadań Towarzystwa należy nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, podstaw historii i geografii Polski, zapoznawanie z kulturą polską, realizacja projektów i imprez kulturalnych oraz kursów i szkoleń dla nauczycieli.

Od kilku lat PTS "Oświata" przygotowuje swoich uczniów do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Prowadzi też bezpłatne korepetycje dla uczniów, którzy niedawno przyjechali do Niemiec z jęz. niemieckiego, angielskiego, matematyki, fizyki , chemii, by ułatwić im wejście w niemiecki system edukacji.

Towarzystwo prowadzi amatorski teatr dla dzieci i młodzieży „Bez Paniki”, organizuje wyjazdy letnie i wycieczki studyjne dla uczniów do Polski. Od 4 lat przy naszej organizacji działa również nauczycielska grupa teatralna "ProfiTrup".

PTS "Oświata" jest towarzystwem wyższej użyteczności publicznej z siedzibą w Berlinie, prowadzonym społecznie przez siedmioosobowy Zarząd. Celem nadrzędnym Towarzystwa jest kształcenie dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Zadanie to jest realizowane przez 22- osobową Radę Pedagogiczną wspieraną aktywnie przez Komitet Rodzicielski. Dzieci i młodzież uczą się w 25 klasach, w salach nieodpłatnie udostępnianych nam przez szkoły niemieckie w 10 dzielnicach Berlina i w Poczdamie.
PTS "Oświata" prowadzi młodzieżowy teatr "Bez Paniki" i wydaje kwartalnik informacyjny "Oświatowe to i owo".
Działa również przy niej nauczycielska grupa teatralna "ProfiTrup".

- 2016/17 268
              - 2017/18

Dzieci można zapisać w biurze "Oświaty", mailowo, bezpośrednio u nauczycieli w danym punkcie nauczania.

Najlepiej  z dniem rozpoczęcia zajęć.

Zawsze tydzień po rozpoczęciu lekcji przez szkołę niemicką i 10 dni przed ich zakończeniem.

Po każdym roku szkolnym uczniowie otrzymują dwujęzyczne świadectwa, na życzenie uczniów badź ich rodziców w wyjątkowych sytuacjach zaświadczenia o stopniu znajomości języka polskiego.

Nauczycieli zatrudnia w imieniu Zarządu przewodnicząca Rady Pedagogicznej na rocznych umowach, na podstawie których nauczyciele otrzymują zwrot poniesionych kosztów. Zasadniczo praca nauczycieli w naszym Towarzystwie jest społeczna.
Przy PTS" Oświata" działa Rada Rodziców.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Fotografia pionowa:  Fotografia kwadratowa:

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?