Data aktualizacji: 2012-03-14

- w języku polskim *Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie "Most"
- w języku lokalnym *Deutsch-Polnischer Verein "Die Brücke" e.V.
Miejscowość *Darmstadt

Niemcy

Ulica, nr domu*c/o Lucyna Simon, Marktplatz 10

64283 Darmstadt

Kolonia (Köln)

0049 173 490 45 34 (w ciagu dnia), 0049 6151 28565 (tylko wieczorem)

Faks (z numerem kierunkowym kraju) 0049 6151 496 151

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): siemasz@t-online.de

jw.

1999
Krótka historia szkoły
.*
Stowarzyszenie "Die Bruecke" e.V. prowadzi zajęcia oświatowe od 1999 roku, ma duże doświadczenie w organizowaniu nauki j. polskiego, polsko-niemieckich spotkań młodzieży i przygotowywaniu imprez kulturalnych.
Grupy dzieci w wieku od 3 do 12 lat spotykają się na zajęciach dydaktycznych z języka polskiego pod kierunkiem wykwalifikowanych pedagogów z Polski na stałe zamieszkałych w Niemczech. Zajęcia prowadzone są wyłącznie w j. polskim z uwzględnieniem wieku i poziomu znajomości j. polskiego wśród uczestników. Istnieje również możliwość indywidualnej pracy z uczniem. Zajęcia lekcyjne mają swoje językowe rytuały i wprowadzają w świat nauki poprzez zabawę. Nauczyciele korzystają z różnych środków dydaktycznych dostępnych na polskim i niemieckim rynku. Na zakończenie roku dzieci otrzymują świadectwa uczestnictwa w zajęciach z j. polskiego.
Darmstadt polozone jest 40 km na poludnie od Frankfurtu nad Menem. Liczy ok. 150 000 mieszkancow. Jak na miasto sredniej wielkosci ma bardzo dobrze zgrana i zorganizowana spolecznosc polskojezyczna. Funkcjonuja 2 stowarzyszenia polsko-niemieckie, na lamach lokalnej rozglosni co tydzien rozbrzmiewa audycja w j. polskim, odbywaja sie liczne imprezy kulturalne, towarzyskie o charakterze publicznym, sportowe (np. polski turniej tenisowy). Wychodzi polsko-niemiecki rocznik literacki "Zarys". Darmstadt jest rowniez siedziba renomowanego Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut), zalozonego przez najbardziej zasluzonego tlumacza literatury polskiej na j. niemiecki, Karla Dedeciusa.

- 2017/18-

Do szkoły można dołączyć w każdej chwili, zgłaszając się telefonicznie lub e-mailem. Można dwukrotnie uczestniczyć w zajęciach na próbę. Aby dziecko moglo uczestniczyc w nauce, rodzice wstepuja do stowarzyszenia i uiszczaja skladki czlonkowskie.

Na zakończenie roku uczniowie otrzymują świadectwa uczestnictwa w zajęciach.

Współuczestnictwo w planowaniu działałności stowarzyszenia, praca społeczna

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?