Data aktualizacji: 2018-03-28

- w języku polskim *Szkółka sobotnio - niedzielna im. J. Jakubowskiej przy Polskim stowarzyszeniu k/o im. Juliana Lublińskiego
- w języku lokalnym *Суботня школа ім. Я. Якубовської при Польському культурно - освітньому Товаристві ім. Ю.Люблінського
Miejscowość *Nowogród Wołyński

Ukraina

Ulica, nr domu*plac Lesi Ukrainki 9/77

Lokalizacja szkoły (długość i szerokość geograficzna)                                -

Szkółka działa na terenie winnickiego okręgu konsularnego

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): kresy_nv@wp.pl

wikusik155

Wiktoria Szewczenko

Polskie Stowarzyszenie kulturalno - oswiatowe im. Juliana Lublinskiego, m. Nowogród Wołyński, plac Lesi Ukrainki 7/86,obw.Żytomierski, Ukraina

1990
Krótka historia szkoły
.*

Szkółka sobotnio – niedzielna działa od 1990 przy polskim Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym  im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie  Wołyńskim. Przez okres 28 lat zajęcia odbywały się w różnych szkołach (Nr 3,4, 6 gimnazjum im.L. Ukrainki,parafia pw.Podwyższenia Krzyża świętego), obecnie zajęcia odbywają się w lokalu Stowarzyszenia, w Pałacu Kultury im. Lesi Ukrainki. Co roku uczniowie szkółki dostają się na studia wyższe w Polsce( od 5 – do 15 osób). Zajęcia odbywają się w sześciu grupach , są bezpłatne, raz lub dwa razy w tygodniu. Prowadzone są konkursy recytatorskie, wieczory poezji, impezy okolicznościowe, wyjazdy do polskich miejsc na Ukrainie. ). W niedziele  odbywają  się spotkania młodzieżowe - spacery, przegląd polskich filmów.Uczniowie szkółki obecnie są studentami: Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Wrocławskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, AGH w Krakowie, Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Opolskiego.

Szkółka aktywnie współpracuje z Instytutem Politologii Uniwersytetu Opolskiego, jest współorganizatorem Olimpiady „Wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej” w obwodzie Żytomierskim.

Od 2014 roku współpracuje z Fundacją Wolność i Demokracja w ramach programu edukacyjnego „Biało – czerwone ABC”.

Obecnie zajęcia w szkole  odbywają się w sześciu grupach:

PONIEDZIAŁEK: 20.00 - 21.00 - GRUPA 6-F -  ŚREDNICH (dorośli);

WTOREK: 16.00 - 17.00 - GRUPA 1-A (dzieci);

ŚRODA: 20.00 - 21.00 GRUPA 5-E (młodzież);

CZWARTEK: 16.00- 17.00 GRUPA 2-B (dzieci);

PIĄTEK: 20.00 - 21.00 -GRUPA 6-F - ŚREDNICH (dorośli);

SOBOTA: 14.00- 15.00 - GRUPA 5-E (młodzież);

15.00 - 16.00 - GRUPA 3-C (młodzież,poziom podstawowy)

16.00- 17.00 - GRUPA 4-D (młodzież,poziom średni )

W niedziele czasami odbywaja się spotkania młodzieżowe. Spacery, oglądanie polskich filmów.

Przy szkółce odbywaja sie warsztaty chóralne dla najmłodszych.

1. Miasto Nowogród  Wołyński, dawniej Zwiahel, znajduje się w obwodzie Żytomierskim. Mieszka w nim około 50-ciu tysięcy ludności. Około 20%  z nich to Polacy.

Miasto leży na brzegach rzeki Słucz i znane jest z tego, iż w nim urodziła się wybitna ukraińska poetka Lesia Ukrainka. Są dwa kościoły katolickie: parafia pw. „Podwyższenia Krzyża Świętego” i pw. „Chrystusa Króla Wszechświata”. Mamy kilka organizacji polonijnych m.in. Polskie Stowarzyszenie imienia Juliana Lublińskiego, Stowarzyszenie Polskie „Polonia Zwiagielszczyzny”. Przy Stowarzyszeniu im. J. Lublińskiego działa szkółka sobotnio- niedzielna im. Jadwigi Jakubowskiej.

- 2017/1886

7-9 lat, 10-12 13-15 16-18 i więcej.

Zajęcia są prowadzone dla wszystkich chętnych.  zaczynają się od  1 października i trwają do 1  czerwca. W lecie szkoła pracuje dla chętnych, lecz zajęcia odbywają się tylko w 2 grupach. Nauka w szkółce jest bezpłatna. Można zapisywać się w ciągu maja - października, do wyczerpania miejsc.

maj - wrzesień (do wyczerpania limitu miejsc)

Zajęcia rozpoczynają się od pierwszego  weekendu  października i kończą się w pierwszy weekend czerwca

Po ukończeniu szkoły każdy może uzyskać zaświadczenie o ukończeniu szkółki.

Od 2016 roku - działa. Doradzają, angażuja się we wspólne projekty z dziećmi.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?
Ograniczony