Data aktualizacji: 2012-06-04

- w języku polskim * Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Wacława Micuty przy Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze NZ w Genewie
- w języku lokalnym * Ecole Polonaise - Point de Consultation aupres de la Mission Permanente de la Republique de Pologne aupres du Bureau de l'ONU a Geneve
Miejscowość * Genewa

Szwajcaria

Ulica, nr domu* L'Ancienne Route 15

CH-1218 Grand Saconnex

Berno

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +41 22 7109799

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): poczta@szkolapolska.ch

Szkolne Punkty Konsultacyjne i inne placówki prowadzone/nadzorowane przez ORPEG

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG)
ul. Rolna 175D

1986
Krótka historia szkoły
.*

W ramach systemu polskich szkół działających za granicą została założona w Genewie Szkoła Polska, która działa jako Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze NZ w Genewie. Szkoła finansowana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, realizuje program nauczania ustalony przez „Zespół szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo przebywających za granicą” z siedzibą w Warszawie, który w listopadzie 2010 roku zmienił nazwę na Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Program nauczania obejmuje polską szkołę podstawową, gimnazjum i liceum w następującym zestawie przedmiotów:
  • język polski
  • historia Polski
  • geografia Polski
  • wiedza o społeczeństwie
  • fakultatywnie religia
W roku szkolnym 2012/2013 klasa IV i V szkoły podstawowej, I i II gimnazjum oraz I i II liceum będą objęte następującym zestawem przedmiotów:
  • język polski
  • wiedza o Polsce
  • fakultatywnie religia

Genewa jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem Szwajcarii. Położone jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy około 780 tysięcy mieszkańców. Od 1981 roku działa Stowarzyszenie Polskie w Genewie. Więcej na ten temat na stronie internetowej (www.polonia-genewa.ch).

- 2016/17 -
              - 2017/18 -

Dziecko jest zapisywane do klasy pierwszej po krótkiej rozmowie wstępnej, natomiast do klas starszych po okazaniu świadectwa ukończenia poprzedniej klasy.

Na końcu roku szkolnego uczeń otrzymuje świadectwo ukończenia klasy lub szkoły w zakresie nauczanych przedmiotów. Świadectwo wydawane jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Wykwalifikowani nauczyciele są zatrudniani na roczne kontrakty.
Rada Rodziców działa dynamicznie w ścisłej współpracy z kadrą nauczycielską. Jest organizatorem wielu spotkań integracyjnych, wycieczek, pikników szkolnych oraz finansuje dodatkowe potrzeby szkoły.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Fotografia pionowa:  Fotografia kwadratowa:

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?