Data aktualizacji: 2008-12-05

49201 Dissen

Hamburg

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): regina-rudolf@gmx.de

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Nauka odbywa sie w publicznych szkolach niemieckich podlegajacych pod Urzad szkolny w Osnabrück (Landesschulbehörde)

Krótka historia szkoły
.*
W latach 2002 - 2005 jezyka polskiego mogli uczyc sie uczniowie od klasy 1-szej az do matury. W roku 2005 w wyniku oszczednosci finansowych w landzie Saksonia Dolna dokonano redukcji godzin, w wyniku czego z lekcji jezyka polskiego jako jezyka z kraju pochodzenia moga korzystac jedynie uczniowie szkol podstawowych, to znaczy od pierwszej do czwartej klasy. Uczniowie starsi ucza sie jezyka polskiego na kolkach zainteresowan.
Lekcje odbywaja sie w srody w Dissen, w poniedzialki w Melle, a we wtorki w Belm w godzinach popoludniowych. Uczniowie podzieleni sa na grupy w zaleznoasci od wieku i poziomu znajomosci jezyka polskiego. W klasach 5-10 zajecia odbywaja sie w ramach kolka zainteresowan (AG Polnisch).
Dominuje nauka jezyka polskiego z akcentami historii i geografii oraz nawiazaniem do tradycji polskich. We wspolpracy z polska organizacja "Patria" e.V. w Osnabrück przygotowywane sa rozne imprezy dla dzieci np. konkursy recytatorskie, zabawy karnawalowe, spotkania adwentowe lub z Mikolajem, wycieczki z okazji zakonczenia roku szkolnego itp.

Dissen liczy ok. 10.000 mieszkancow. Melle to miasteczko ok. 30.000 tysieczne, a Belm-mala miejscowosc przy Osnabrück.
W miejscowosciach wokol Osnabrück mieszka spora grupa Polakow lub osob pochodzenia polskiego.

- 2017/18-

Dziecko mozna zglosic w kazdej chwili bezposrednio u nauczycielki. Tel 0541/ 70 74 49.
Zajecia sa bezplatne.

Ocena na swiadectwie niemieckim, a dla uczniow starszych poswiadczenie uczestnictwa w kolku zainteresowan.
Na zadanie rodzicow zaswiadczenie w jezyku polskim lub niemieckim.

Niemiecki Urzad szkolny w Osnabrück
Pomoc w imprezach poza szkolnych np. wycieczki szkolne, zabawy karnawalowe, spotkania adwentowe, Mikolajki, wycieczki, Dzien dziecka, stoiska informacyjne o Polsce na festynie miejskim itp.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?