Data aktualizacji: 2010-03-08

Ulica, nr domu*Herkulesgatan 9

400 72 Göteborg

Konsulat Generalny w Malmö

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): sevleta.hrustic@lundby.goteborg.se; sylwia.wieczorek@lundby.goteborg.se

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Göteborgs Stad
SDF Lundby
Språkcentrum Göteborg
Box 22006, 400 72 GÖTEBORG
Sverige

Krótka historia szkoły
.*

Centrum Językowe w Göteborgu skupia ok. 180 nauczycieli, uczących ponad 60 języków.

- 2017/18-

Prawo do nauki języka ojczystego

Według prawa szwedzkiego do nauczania języków ojczystych mają prawo:

- dzieci, które używają w domu, na co dzień innego języka, niż szwedzki, z co najmniej jednym z rodziców (opiekunów)

- dzieci adoptowane, również w przypadku, gdy ich rodzice nie mówią z nimi w danym języku (kraju pochodzenia)

- nauczanie rozpoczyna się w wieku przedszkolnym i może być kontynuowane do liceum

Zapisu dziecka na naukę j. ojczystego można dokonać w dowolnym terminie.

Nauczanie języków ojczystych jest bezpłatne.

Język polski jak inne języki ojczyste wchodzi w skład programu nauczania szkoły szwedzkiej. W programach, które zostały przygotowane dla poszczególnych języków, znajdują się wytyczne, które powinien spełnić uczeń po ukończeniu każdego roku nauki. Ocena z języka ojczystego umieszczona jest od 8 klasy szkoły podstawowej na świadectwie ucznia (w Szwecji otrzymują uczniowie oceny od 8 klasy szkoły podstawowej).

Nauczyciele języków ojczystych zatrudniani są przez gminy. W Göteborgu znajduje się Språkcentrum, które zatrudnia ok. 180 nauczycieli uczących ponad 60 języków. Praca nauczycieli języków ojczystych regulowana jest ustawami, które regulują pracę wszystkich nauczycieli w szkole szwedzkiej. Tak, więc z 45 godzin zegarowych tygodniowo - 35 godzin zegarowych jest przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne, przygotowanie zajęć, kontakty w sprawach ucznia i dojazdy między szkołami. 10 godzin zegarowych to godziny zaufania.

Wynagrodzenie nauczycieli języków ojczystych w Szwecji jest indywidualne, podobnie jak innych nauczycieli.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?