Data aktualizacji: 2019-03-07

Ulica, nr domu*Südallee 1-9

Kolonia

+49 261 914830 lub +49 151 29 100 156

Faks (z numerem kierunkowym kraju) www.mvlg.de

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): Eltom1@gmx.de

Elżbieta Snochowska-Lydka

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

ADD Koblenz

Willy-Brandt-Platz 3

54290 Trier

Uczniowie uczą się języka polskiego jako ojczystego lub obcego w gimnazjum niemieckim ,ale są to uczniowie z różnych szkół niemieckich : ze szkół podstawowych, gimnazjów i zawodowych . Nauka rozpoczyna się od klasy 1 i trwa do 10 ,przychodzą jednak  też na zajęcia uczniowie z klas starszych: 11-13 , a także młodzież studiująca i pracująca jako słuchacze .

Lokalna społeczność polska -niezrzeszona.

Elitarna grupa emigracyjna inteligencji polskiej oraz  niemieckiej zrzeszona w Towarzystwie Polsko Niemieckim -Koblencja ( Deutsch-Polnische Gesellschaft e.V.)

Emigracja z lat 90-tych osiadła na stałe w Koblencji i okolicach , posiadająca dwa obywatelstwa , dzieci urodzone już w Niemczech otrzymały automatycznie obyw. niemieckie. Ich językiem ojczystym w wielu przypadkach jest już język niemiecki .

Osoby napływowe , małżeństwa mieszane ,lekarze, prawnicy , nauczyciele, menadżerowie firm .

Pracownicy sezonowi oraz najnowsza emigracja z lat 2000 , przebywająca czasowo w Niemczech i korzystająca z nauki języka polskiego jako możliwość nieprzerwanego kontaktu z językiem polskim z uwagi na perspektywę powrotu do kraju .

- 2017/18104
              - 2018/1998

Uczniowie mogą zostać zameldowani na zajęcia j.polskiego w każdym momencie.

Informacje o możliwości nauki polskiego przekazują szkoły niemieckie rodzicom lub rodzice sami zgłaszają się do sekretariatu . Zameldować dziecko można również bezpośrednio u nauczycielki lub w szkole uczącej j.polskiego jako ojczystego.

Zameldowanie pisemne wypełnione w języku niemieckim  i przekazane nauczycielowi lub szkole , a także ADD ( kuratorium oświaty)  .

Termin zapisywania: w ciągu całego roku szkolnego, lecz najkorzystniej jest na koniec mijającego r.szk.

Nauczanie: bezpłatne.

Podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń otrzymują uczniowie bezpłatnie dzięki wsparciu ORPEG  oraz organizacji Semper Polonia .

Jednorazowa roczna opłata  na kopie kserograficzne w wysokości 6 Euro.

w ciągu całego roku , ale najlepiej z wyprzedzeniem min. I semestra

Zajęcia rozpoczynają się tak jak rok szkolny w danym kraju związkowym .

Na koniec roku i na koniec I semestru, szkoły macierzyste niemieckie uczniów otrzymują świadectwo z oceną ,która wpisywana jest na świadectwo niemieckie.

Klasy 1-4 : ocena opisowa oraz od klasy 3-4 dodatkowo stopień w skali 1-6

.Klasy 5-10: ocena w skali 1-6 : klasy 11-13 :zaświadczenie z urzędu szkolnego ADD Koblenz z oceną i informacją o udziale w zajęciach szkolnych z języka polskiego.

Urząd niemiecki :ADD (Aufsichts- und Dienstleistungsdirektion) Trier- odpowiednik polskiego Kuratorium Oświaty

Tak.Pomoc w organizacji imprez, wycieczek ,teatrów szkolnych.