Data aktualizacji: 2016-10-10

- w języku polskim *Szkolny Punkt Konsultacyjny im. gen. St. Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedziba w Antwerpii
- w języku lokalnym *Poolse School gen. St. Maczek bij Ambassade van de Republiek Polen
Miejscowość *Antwerpia

Belgia

Ulica, nr domu*Jodenstraat 15

Belgia

+32 3 2269212 GSM +32 475965158

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): spk.antwerpia@gmail.com; antwerpia@orpeg.pl

Monika Pruska

Monika Pruska

Szkolne Punkty Konsultacyjne i inne placówki prowadzone/nadzorowane przez ORPEG

Ministerstwo Edukacji Narodowej Al. Szucha 25 00-918 Warszawa

1997
SPK wynajmuje lokale w budynku szkoły belgijskiej, Sint-Jan Berchmanscollege w centrum miasta Antwerpia. W skad Punktu wchodzi:szkoła podstawowa,gimnazjum i liceum. Łączna liczba oddziałów 30; liczba uczniow 668.Placówka realizuje plan nauczania określony rozporzadzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz programy ramowe nauczania dla szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju.Placówka nosi imię Gen. St. Maczka, dla upamiętnienia bohaterskich czynów żołnierzy I Dywizji Pancernej pod dowództwem naszego Patrona.Za szczególne zasługi dla utrwalania pamięci narodowej szkoła została odznaczona orderem Kierownika Urzędu d/s Kombatantów.Poza działalnością statutową SPK realizuje pogaty program dydaktyczno-wychowawczy poprzez warsztay, projekty wewnatrz i zewnątrzszkolne.Nasza dziełalność bieżąca propagowana jest w informatorach społecznych jak stały newsletter szkoły w polonijnej gazecie Antwerpia po polsku, strona internetową SPK oraz facebook. Nasi uczniowie biorąc odział w licznych lokalnych i miedzynarodowych konkursach uzyskują bardzo wysokie lokaty.Szkoła prowadzi bliską współpracę z placówkami i przedstawicielstwami dyplomatycznymi, lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami polonijnymi, instytucjami edukacyjnymi w Belgii i placówkami pomocy socjalnej (m. in. CLB, INBURGRERING, Uniwersytet w Antwrpii). Szkoła ma wysoką rangę w ocenie władz oświaty belgijskiej. Precedensem w skali swiatowej jest fakt, wpisania naszej szkoły do Programu Współpracy pomiedzy Rządem RP a Rządem Flandrii na lata 2012-2015.
Antwerpia jest pięknym miastem, słynącym z zabytków architektury, dzieł sztuki flamandzkiej i drugiego pod względem wielkości portu na świecie. Językiem lokalnym jest język niderlandzki a językami urzędowymi są: niderlandzki, francuski i niemiecki. Na terenie Prowincji Antwerpia przebywa duża grupa reprezentująca społeczność polską.

- 2017/18

Przyjmowanie dzieci, które przybyły bezpośrednio z Polski odbywa się przez cały rok.Dla uczniów zamieszkujących na terenie Belgii zapis jest dwuetapowy i trwa od 01 marca do 30 maja każdego roku szkolnego. Pierwszy etap to zgłoszenie elektroniczne ucznia poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej szkoły www.szkolapolska.be, nastepnie weryfikacja i przyjęcie dokumentów tożsamości ucznia i rodziców oraz dokumentacji szkolnej (w przypadku uczniów kontynuujących naukę). Szkoła jest bezpłatna.

Od 01 marca do 30 czerwca.

Od 01 września do 30 czerwca.

SPK wydaje urzędowe polskie świadectwa promocyjne oraz ukończenia szkoły, realizującej program uzupełniający. Świadectwa są wydawane uczniom, natomiast dokumentacja procesu nauczania archiwizowana jest w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, na ul. Rolnej 157 w Warszawie. Jest to placówka nadzorująca wszystkie szkoły systemu edukacji polskiej za granicą. Bieżace osiagnięcia uczniów moga byc monitorowane poprzez stały kontakt z nauczycielami, ale także poprzez dziennik elektroniczny.

Nauczycieli zatrudnia kierownik SPK w Antwerpii, po przeprowadzonym otwartm naborze na wolne stanowiska pracy. Kandydaci muszą spełnić warunki określone przez polskie prawo oświatowe w zakresie koniecznych kwalifikacji oraz musza wykazać sie cechmi osobowymi i kompetencjami niezbędnymi do pracy z uczniem w szkole polskiej za granicą.
W  szkole dziala Rada Rodziców wspomagająca prace szkoły we wszystkich jej wymiarach.