Data aktualizacji: 2014-12-17

- w języku polskim *Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie RP w Mediolanie
- w języku lokalnym *Scuola Polacca presso Consolato Generale della Republica di Polonia in Milano - Filiale SPK in Milano
Miejscowość *Mediolan

Włochy

Ulica, nr domu*Monte Rosa 6,

20149

Północne Włochy

0039/ 02/48018978, kom. szkoly: 0039/3336717350

Faks (z numerem kierunkowym kraju) 0039/ 02/48020345

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): szkola.milano@alice.it , mediolan@orpeg.pl

Szkolne Punkty Konsultacyjne i inne placówki prowadzone/nadzorowane przez ORPEG

ul . Rolna 175 , 02-729 Warszawa ( PL) , www.orpeg.pl Osrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

1979

Szkoła od roku szkolnego 2011/2012 pracuje w systemie stacjonarnym, z tygodniowym wymiarem godzin , zgodnie z organizacją roku szkolnego, zatwierdzaną przez Dyrekcję ORPEG w Warszawie. Uczniowie realizują uzupełniający plan nauczania z przedmiotów : język polski i wiedza o Polsce ( elementy historia Polski, geografia Polski i wiedzy o spoleczenstwie) , tak jak jest to przewidziane w rozporządzeniu MEN z dnia 31 lipca 2010 . Aktualnie nauczanie jest prowadzone na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum . Jednocześnie, uczniowie spełniają obowiazek szkolny w szkole włoskiej . Na koniec roku szkolnego , po spełnieniu wymogów formalnych, otrzymują świadectwo.

1. Szkoła mieści się w Mediolanie, jednym z największych miast północnych Włoch. To miasto silnie uprzemysłowione i znane też jako słynny ośrodek mody . W Mediolanie i w Regionie Lombardii żyje lokalna spoleczność polska. Liczba mieszakających tu Polaków zwiększyła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Liczna jest też grupa rodzin mieszanych polsko-włoskich, zainteresowanych podtrzymywaniem więzi z Polską i krzewieniem polskiej kultury i tradycji oraz pielęgnowania znajomości ojczystego języka , także wśród młodego pokolenia Polaków. Dzięki inicjtywie konkretnych osób dochodzi do nawiązywania ścisłej współpracy np. na poziomie miast

- 2017/18-

Rekrutacja uczniów trwa do końca czerwca. Rodzice wypełniają formularz zapisu, spotykając się z kierownikem szkoły. Można też dokonać zapisu drogą on-line, przesyłając zapis na skrzynkę mailowa szkoły : szkola.milano@alice.it. Informacje o szkole polskiej w Mediolanie znajdują się na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie i Związku Polaków w Mediolanie. Nauka jest nieodpłatna( wnoszone są opłaty na RR i ubezpieczenie).

Szkoła wystawia na koniec roku szkolnego świadectwo , które jest ważne łącznie ze swiadectwem lokalnej szkoły . Uczniowie kończący szkołę, na danym etapie edukacyjnym, otrzymują świadectwo ukończenia szkoły .

Nauczyciele są zatrudniani przez ORPEG w Warszawie na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Wybierana jest Rada Rodziców. Jej rolą jest wspieranie dzialaności statutowej szkoły. Szkoła może liczyć na pomoc w organzacji dodatkowych spotkań , a mających na celu integrację całej spoleczności szkolnej . Organizowane są spotkania z okazji świąt , przedstawienia szkolne , konkursy, wspólne wyjścia do teatru, szkolne festyny. Pozwala to prezentować pracę szkoły lokalnemu środowisku.