Data aktualizacji: 2017-05-19

- w języku polskim *Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. S. Hadyny z Polskim Językiem Nauczania w Bystrzycy
- w języku lokalnym *Základní škola a mateřská škola Stanisława Hadyny s polským jazykem vyučovacím Bystřice 366
Miejscowość *Bystřice

Czechy

Ulica, nr domu*366

Ostrawa

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +42 558 558 250

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): pspbystrice@seznam.cz

Renata Gill

Renata Gill

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Urząd Gminny w Bystrzycy, Obecní úřad v Bystřici  739 95 Bystřice 334

tel.: +420 558 995 110, fax: +420 558 995 120, email: obec@bystrice.cz, www.bystrice.cz

Dziewięcioletnia szkoła podstawowa dla uczniów  od lat 6- 15. Nauka odbywa się wg czeskiej podstawy programowej w języku polskim we wszytkich przedmiotach (oprócz języka czeskiego).  Organizycyjnie podzielona jest na dwa stopnie.Stopień pierwszy : klasa 1-5, stopień drugi: klasa 6-9. Od klasy 6. do  uczniów  dołączają uczniowie z okolicznych szkół - małoklasówek, którzy naukę do klasy 5. pobierali w swojej miejscowości. Uczniowie oprócz języka polskiego uczą się obowiązkowo języka czeskiego (od klasy drugiej) angielskiego (od klasy trzeciej), a od klasy szóstej w ramach drugiego języka obcego - języka rosyjskiego lub niemieckiego. Szkoła proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Młodsze dzieci mogą korzystać ze świetlicy szkolnej, która jest czynna od 6:30-7:30 oraz 11:30-16:30. Wszyscy nauczyciele są członkami Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej, większość z nich aktywnie pracuje w kołach PZKO na rzecz polskiego społeczeństwa.

Szkoła znajduje się w malowniczej podgórskiej miejscowości Bystrzyca. Jest szkołą zbiorczą, do której uczęszczają uczniowie z okolicznych wiosek.  Społeczność polska jest zrzeszona w różnych organizacjach polskich, które zastrzesza Kongres Polaków w RC. Szkoła współpracuje z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-   Oświatowego w  Bystrzycy.

- 2017/18

Co roku szkoła ogłasza  zapisy do 1. klasy. Rodzic składa wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. Oprócz tego na podstawie wniosku kiedykolwiek można zapisać dziecko do innych roczników.

Dziecko należy zapisać do szkoły  w terminie, który podaje ministerstwo szkolnictwa, aktualnie od 1.4.-30.4. Szkoła wraz z organem prowadzącym ustaliła datę zapisów w tym roku szkolym na 19.4.2017. Zapisanie dziecka do innych roczników jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego.

Zajęcia rozpoczynają się 1.9. - kończą się 30.6.

Uczeń na zakończenie każdego roku  szkolnego  oraz po ukończeniu szkoły otrzymuje świadectwo, które wydaje szkoła.

Wyświetl większą mapę

W naszej szkole działa prężnie Macierz Szkolna, która zrzesza rodziców i przyjaciół szkoły. Jest współorganizatorem wielu imprez szkolnych. Udziela pomocy finansowej świetlicy szkolnej, chórom szkolnym, zespołowi folklorystycznemu Łączka oraz kapeli szkolnej Gróniczek. Finansuje częściowo również nagrody dla uczniów, wycieczki i konkursy.