Data aktualizacji: 2019-01-21

- w języku polskim *Organizacja Niekomercyjna „Dom Polski” w Czerniachowsku.
- w języku lokalnym *Некоммерческое Партнёрство "Дом польский" им. Ф. Шопена
Miejscowość *Czerniachowsk

Rosja

Ulica, nr domu*3-j Gospitalny pereułok 6/13

238150 Czerniachowsk, Obwód Kaliningradzki

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie

Faks (z numerem kierunkowym kraju) -

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): pldom.polonia@gmail.com

Irena Korol

Irena Korol

Organizacja Niekomercyjna  “Dom Polski”  im. F. Chopina w Czerniachowsku.

238100, 3-j Gospitalny pereułok 6/13, Czerniachowsk, Obwód Kaliningradzki, Rosja

Zajęcia w szkółce „sobotnio-niedzielnej” odbywają się 2 razy w tygodniu po 1 godzinie zegarowej dla każdej z grup.   Grupy składają się przede wszystkim z członków polonijnych, którzy posiadają polskie pochodzenie. Szkółka liczy 78 uczniów, 6 grup, 3 nauczycielki, zajęcia odbywaja sie od poniedziałku do piątku.  Dzieci, młodzież uczą się jezyka polskiego po lekcjach, dorosli - wieczorem, po pracy.

Inne edukacyjne  formy pracy z dziecmi:

-zajęcia kołka teatralno-literackiego "Wystrucz",

-zajęcia kolka historycznego "Polskie drogi",

-zajęcia zespołów tanecznego i wokalnego "Strumyk" (26 osób), "Kukuleczka" (17 osób),

-taneczny i wokalny zespol dorosłych "Krakowiak" (15 osob),

-działalność drużyny harcerskiej "Zarzewie" i gromady zuchów 'Orlęta".

Czerniachowsk (42 tyśęcy mieszkańców) jest drugim po wielkości miastem w Obwodzie Kaliningradzkim, jest połozony w centrum obwodu. Organizacja "Dom Polski"  obecnie liczy 261 członków, zreszone w "Domu Polskim" rodziny, którzy przybyły z Kazachstanu, Litwy, Uzbiekistanu, Mołdawii, Białorusi, Łotwy, mają polskie pochodzenie. Celem naszej działalności jest wspieranie i podtrzymywanie rozwoju szeroko rozumianej kultury polskiej. Jesdnym z najwazniejszych zadań naszej organizacji jest odrodzenie tożsamości narodowej i języka, tradycji i kultury polskiej a także promocja języka polskiego i polskiej kultury.

- 2017/1878
              - 2018/1978

Zajęcia prowadzone sa bezplatnie. Warunkiem uczestnictwa w zajeciach jest rejestracja przy "Domu Polskim"-wypelnienie ankiety. Zapisy prowadzone sa przez caly rok.

Zapisy prowadzone sa przez caly rok.

15 września.

15 czerwca.

Zaświadczenia.

Nauczyciele pracują społecznie.

Tak,

pomoc dla nauczycieli w organizacji dzieci i młodziezy do udziału w imprezach polonijnych, konkursach, olimpiadach i t.d., wyjazdach edukacyjnych do Polski.