Data aktualizacji: 2019-02-15

- w języku polskim *Szkoła Języka Polskiego im Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim
- w języku lokalnym *Schule für die Polnische Sprache und Kultur
Miejscowość *Mannheim

Niemcy

Ulica, nr domu*D 6, 9-11

Monachium

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +496211286862

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): monica.knafel@gmail.com/info@pmk-mannheim.eu

Bogusław Banach

Monika Knafel

Towarzystwo Szkolno- Kulturalne T.z. (Polnische Schul- und Kulturgesellschaft e.V.),
D 6, 9-11
D- 68159 Mannheim

1992

Od 2007 roku Szkoła Języka Polskiego przy Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim należy do Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech T.z..

Z biegiem lat ilość dzieci uczęszczających do szkoły wzrosła trzykrotnie. Nauka języka polskiego jako ojczystego prowadzona jest dziś w klasach od 1 do 9. Od roku szkolnego 2010/2011 prowadzone są również zajęcia z języka polskiego jako obcego.

W 2006 roku Szkoła Języka Polskiego nawiązała współpracę z Kołem Europejskim działającym przy Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Twardogórze.
W 2009 roku nawiązała również kontakt z Kołem Geograficznym działającym przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze.
Oprócz języka, uczniowie poznają także polską kulturę i tradycje oraz aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Polonii, między innymi poprzez organizowanie imprez kulturalnych
i występów artystycznych.

W roku szkolnym 2011/2012 odbyl sie kurs przygotowujacy uczniów do uzyskania certyfikatu potwierdzającego stopień znajomości języka polskiego jako obcego w ramach “Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego” (ESOKJ) Rady Europy oraz w ramach systemu testowania biegłości językowej Stowarzyszenia ALTE (Association of Language Testers in Europe). Panstwowy Egzamin Certyfikatowy z Jezyka Polskiego jako Obcego odbyl sie w dniach 21-22 lipca 2012 r.

- 2017/18
              - 2018/1943

Prosimy o kontakt telefoniczny:
Biuro Misji: 0621/24715
P. H. Olszański: 0621/495393
Dzieci zapisać można także mailowo lub bezpośrednio w szkole
Zapisy odbywają się przez cały rok

Zapisy odbywają się początkiem roku szkolnego obowiązującego w landzie Baden Würtemberg.

W indywidualnych przypadkach można zapisać dziecko przez cały rok.

Lekcje zaczynają się tydzień po rozpoczęciu nauki w szkołach niemieckich, a kończą tydzień przed zakończeniem roku szkolnego w landzie Baden Würtemberg.

Na zakończenie roku szkolnego wydawane są zaświadczenia o uczestnictwie w zajęciach języka polskiego oraz świadectwa szkolne.

Tak zwane "Teilnahmebescheinigungen" wydawane są dzieciom celem zgłoszenia uczestnictwa w zajęciach języka polskiego w regularnej szkole niemieckiej
Uznanie świadectwa leży w gestii szkoły niemieckiej.

Rada Rodziców pod przewodnictwem lidera wspomaga nauczycieli przy organizacji akcji dochodowych na rzecz szkoły jak również pełni funkcję kontaktową z rodzicami w sprawach organizacyjnych szkoły.