Data aktualizacji: 2019-02-02

- w języku polskim *Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego "Pro Cultura Christiana" e.V. w Wiesbaden
- w języku lokalnym *Bildungszentrum zur Förderung der polnischen Sprache, Kultur und Tradition PRO CULTURA CHRISTIANA e.V Wiesbaden
Miejscowość *Wiesbaden

Niemcy

Ulica, nr domu*Lessingstraße 19

Kolonia

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +49 611 1576788

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): http://szkola-wiesbaden.de/

ks dr Adam Prorok

Jacek Kuchajewicz

Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego
"Pro Cultura Christiana" e.V. w Wiesbaden

Specyfiką działalności naszego Stowarzyszenia jest jego uzupełniający charakter w stosunku do szkół niemieckich do których uczęszczają wszystkie dzieci.

Nasze cele i zadania:

- krzewienie kultury i tradycji polskich,
- nauka języka polskiego jako ojczystego (nabywanie biegłości w posługiwaniu się nim w mowie i piśmie),
- sławienie dobrego wizerunku Polski i Polaków za granicą oraz pielęgnowanie partiotyzmu,
- popieranie przyjaźni i wymiany kulturalnej między narodem polskim i niemieckim,
- przekazywanie wiadomości o Polsce, jej historii, literaturze i geografii.

W naszej Polskiej Szkole realizujemy program zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, bazując na podręcznikach używanych w Polsce.
Do szkoły przyjmujemy dzieci o zróżnicowanym poziomie znajomości języka polskiego na różne poziomy nauczania.

Wiesbaden - miasto w środkowych Niemczech leżące nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Jest znanym uzdrowiskiem (gorące źródła). Od 1945 roku jest też stolicą kraju związkowego Hesja. Również od 1945 należy do Wiesbaden Mainz - Kastel, uprzednio część Moguncji. Zmarł tutaj i został pochowany polski pisarz Marek Hłasko.

- 2017/18104
              - 2018/19101

Aby zapisać dziecko do szkoły należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie internetowej www.pro-cultura.eu i złorzyć w biurze stowarzyszenia lub parafii.
Zajęcia prowadzone są w sześciu klasach oraz dwóch grupach przedszkolnych. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest wiek dziecka oraz również stopień znajomości języka polskiego.

Rok szkolny pokrywa się każdorazowo z terminami zajęć szkolnych obowiązujących w Hesji.

Szkoła po ukończeniu każdego semestru wystawiamy odpowiednie zaświadczenia wraz z uzyskaną oceną, która po przedstawieniu w szkole niemieckiej jest wpisywana jako zajęcia dodatkowe<span class="nolink">.

Decyzje o zatrudnieniu nauczycieli podejmuje zarząd stowarzyszenia na wniosek prezesa.
Przy naszej szkole działa rada rodziców. Rola jej sprowadza się do kontaktów z zarządem oraz pomocy we współorganizowaniu uroczystości szkolnych i imprez. Pełni również rolę doradczą.