Data aktualizacji: 2018-03-06

Wishaw
ML2 7TH
Szkocja

Szkoła jest instytucją społeczną utworzona i zarządzaną na całkowicie demokratycznych zasadach. W szkole staramy się zachować katolicki etos uwzględniając jednak inne opcje światopoglądowe. Szkoła stara się przede wszystkim uczyć języka polskiego i polskiej kultury, jednak ważnym naszym celem jest również budować postawę dumy narodowej oraz wspierać integrację z miejscowym społeczeństwem. Szkoła istnieje w szkockim systemie prawnym posiadając status organizacji dobroczynnej. Współpracuje z władzami lokalnymi, jak również władzami polskimi, z Konsulatem Generalnym w Edynburgu i Ministerstwem Edukacji Narodowej na czele. Dzięki wsparciu MEN i współpracy z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, szkoła otrzymała bogate pomoce dydaktyczne oraz podręczniki znajdujące się w zestawie bibliotecznym. W zestawie tym (liczącym sobie 1600 woluminów) znajduje się między innymi: bogaty zbiór słowników języka polskiego, encyklopedie, podręczniki multimedialne do nauki historii i języka polskiego, piękna kolekcja filmów polskich na DVD, część obowiązkowej lektury szkolnej, książki i bajki dla młodego czytelnika oraz wiele innych interesujących materiałów dydaktycznych do wykorzystania na każdej lekcji w naszej szkole.
Sobotnie zajęcia w ramach Szkoły Języka Polskiego i Kultury odbywają się w Calder Primary School w Motherwell przy Draffen St., gdzie wynajmowanych jest pięć klas. W szkole odbywają się również różnego rodzaju spotkania społeczne i kulturalne. W szkole działają kółka nadobowiązkowe.

Szkoła współpracuje z Diecezjalnym Duszpastertwem Polskim w Motherwell, przy którym skupiona jest społeczność polska zamieszkująca okręgi North i South Lanarkshire.Na terenie Lanarkshire żyje grupa około 2000 Polaków.

- 2017/18120

Dziecko można zapisać bezpośrednio w szkole lub wypełniając formularz na witrynie internetowej.

w dowolnym

od sierpia do czerwca

Na zakończenie roku wydawane są dyplomy i wewnętrznie przyjęte świadectwa szkolne.

Nauczycieli zatrudnia Dyrektor wraz z Zarządem Szkoły.

Przy szkole działa Rada Rodziców. Ma ona w stosunku do Zarządu i Dyrektora funkcję doradczą. Pomaga również w przygotowaniu różnorakich przedsięwzięć.