Data aktualizacji: 2018-02-27

- w języku lokalnym *Scuola di Lingua e Cultura Polacca a Padova presso AIPP
Miejscowość *Padwa

Włochy

Ulica, nr domu*Via Giolitti 2 (lokal wynajmowany tylko na zajęcia)

Mediolan

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): aipp.szkolapolska@gmail.com

Joanna Wesołowska

Irena Ludwika Czopek

AIPP, Associazione Italo - Polacca - Padova, via Chiodare 130, 35020 Due Carrare - Padova, Italia

Szkoła Polska w Padwie oferowała zawsze rozmaity i bogaty program edukacyjny, przeznaczony dla dzieci z rodzin polskich i mieszanych jak również dla dzieci polskich zaadoptowanych przez rodziny włoskie. Stara się, aby wzbudzić zamiłowanie do języka i kultury polskiej. W 2013 wdrożone do realizacji zostały dwa projekty: „Piękna nasza Polska cała … płynie Wisła, płynie” - współfinansowany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie i „Różne oblicza Polonii” współfinansowany przez Fundację SEMPER POLONIA, jako realizacja zadania zleconego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r”. Były to projekty wzajemnie integrujące się mające na celu promocję i nauczanie języka polskiego, przybliżenia kultury, tradycji oraz folkloru Polski i promowanie naszego kraju w środowisku włoskim. Celem działań jest również wychowanie młodego i otwartego pokolenia patrzącego w przyszłość. Nauka języka polskiego, z el. historii i geografii Polski odwołuje się również do obrzędów chrześcijańskich i państwowych, takich jak: powitanie wiosny-„Marzanna”,tradycje wielkanocne, Święto Niepodległości, 3 Maja, „Andrzejki”, ,Święty Mikołaj, Jasełka, tradycje bożonarodzeniowe itd. Zajęcia prowadzone są w oparciu o programy autorskie opracowane na podstawie istniejących programów nauczania dostępnych na portalu Polska Szkoła, uwzględniają wymogi Podstawy Programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą (MEN 2010). Pracujemy w dwóch grupach heterogenicznych, od roku szkolnego 2015/2016 działa również grupa przedszkolna. Nasze zajęcia to nie tylko nauka, ale i wspólna zabawa i integracja. Zorganizowaliśmy warsztaty taneczne, których celem jest poznanie i nauka polskich tańców narodowych, rozwinięcie artystycznych uzdolnień, wrażliwosci i ekspresji twórczej dzieci i młodzieży. Warsztaty taneczne zaczęliśmy od nauki Poloneza, reprezentacyjnego tańca polskiego. Tańczyliśmy w rytm Poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmowej adaptacji dzieła Adama Mickiewicza, Pan Tadeusz. Nauka tańca nieoczekiwanie przyciągnęła całe rodziny i dzięki temu powstał zespół, który od stycznia 2015 nosi nazwę "Lajkonik Padewski".

W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Padwie przy AIPP zajęcia odbywają się w: grupie przedszkolnej, grupie edukacji wczesnoszkolnej i dwóch grupach heterogenicznych. W Szkole Języka i Kultury Polskiej w Treviso przy AIPP: w dwóch grupach heterogenicznych i grupie przedszkolnej.

W naszym rejonie Polonia jest bardzo rozrzucona, co wielu rodzinom utrudnia przybycie do Padwy. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach. Rodzice aktywnie wspierają wszystkie inicjatywy szkoły, mające na celu  utrzymanie więzi z krajem ojczystym, podtrzymanie języka i kultury. Do naszej szkoły zapisane są dzieci polskie, z rodzin mieszanych, które urodziły się we Włoszech. Wspólne zajęcia, wycieczki, pikniki, uroczystości szkolne integrują dzieci i mają wpływ na zacieśnianie więzi pomiędzy rodzinami.

- 2017/1852

Poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej, W normalnym trybie zapisujemy dziecko do września każdego roku, jednak ze względu na migrację, przyjmujemy dzieci w każdej chwili.

Wskazane do września każdego roku szkolnego.

Wrzesień - Czerwiec

Dzieci otrzymują świadectwa i nagrody książkowe.

AIPP zatrudnia nauczycieli, na podstawie umowy o dzieło do realizacji Projektów. Z braku środków finansowych - nauczyciele i koordynatorzy pracowali  społecznie( rok 2015)

W roku kalendarzowym 2016, 2017, 2018 nauczyciele otrzymują wynagrodzenie  w ramach projektu na działalność szkoły realizowanego przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie.

Tak, wspiera działalność szkoły, pomaga w organizacji uroczystości, współpracuje z zarządem szkoły i stowarzyszenia.