Data aktualizacji: 2014-02-17

- w języku polskim *Stowarzyszenie "Polska Klasa"
- w języku lokalnym *"Polyak Sinfi" Yamiyati
Miejscowość *Taszkent

Uzbekistan

Ulica, nr domu*ul. Gospitalnaja

Konsulat przy Ambasadzie RP w Taszkencie

+998973381598 (tel. do prezesa stowarzyszenia)

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): zakrjevskaya@libinvest.uz (e-mail prezesa)

Stowarzyszenie "Polska Klasa" ul. Gospitalnaja 100015 Taszkent

W zajęciach mogą uczestniczyć nie tylko słuchacze o polskim pochodzeniu, ale każdy mieszkaniec Uzbekistanu, który jest zainteresowany kulturą i językiem polskim. Członkowie Stowarzyszenia mieli kilkakrotnie możliwość przyjazdu do Polski z programami artystycznymi. W ciągu roku szkolnego organizowane są liczne konkursy wiedzy o Polsce, znajomości języka polskiego, a także różnego rodzaju imprezy kulturalne. "Polska Klasa" blisko współpracuje z Ambasadą i Konsulatem RP w Taszkencie. Uczniowie przygotowywani są do podjęcia nauki na polskich uczelniach. Od lat w "Polskiej Klasie" gromadzone są polskie książki, pisma, filmy i płyty z muzyką i piosenkami. Posiadane źródła wiedzy o Polsce są udostępniane wszystkim chętnym.
Taszkent jest blisko trzymilionowym miastem. Mieszka w nim ponad 100 różnych narodowości. Polska społeczność liczy prawdopodobnie około trzech tysięcy osób. Niestety, nie są prowadzone badania nad dokładną liczebnością poszczególnych narodowości. Stowarzyszenie „Polska Klasa” zrzesza ponad 100 osób mieszkających w Taszkencie, Czyrczyku, Ałmałyku. Są to osoby w wieku od 8 do 70 lat. Większość członków Stowarzyszenia posiada polskie pochodzenie. Od lat spotykają się, aby podtrzymywać tradycje polskie w swoich rodzinach, organizują spotkania okolicznościowe, starają się, aby dzieci i młodzież znały kulturę i język swoich przodków.

- 2017/18-

Zapisy na zajęcia odbywają się przeważnie we wrześniu, ale przyjmowani są także słuchacze w trakcie roku szkolnego, ze względu na różne sytuacje życiowe. W Stowarzyszeniu nie pobiera się opłat za naukę.

Stowarzyszenie wręcza słuchaczom dyplomy pamiątkowe na zakończenie kazdego roku szkolnego, ponadto osoby ubiegające się o to otrzymują od nauczyciela zaświadczenie o udziale w zajęciach oraz o swoich osiągnięciach.

Zajęcia prowadzi nauczyciel - wolontariusz, skierowany z Polski przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Nie.