Data aktualizacji: 2016-03-14

- w języku polskim *Polska Szkoła - nauka języka polskiego jako ojczystego (istnieje od 1996)
- w języku lokalnym *Herkunftssprachlicher Unterricht (HSU)
Miejscowość *Düsseldorf

Niemcy

Ulica, nr domu*Heidelbergerstr. 75

Kolonia - Niemcy

tel. +00 49 2103360208

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): e-mail: ula.suchy@web.de

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

1996
Polska Szkoła w Düsseldorfie nie jest szkołą dzienną, lecz jedynie nauczaniem uzupełniającym. Uczniowie spotykają się po lekcjach, w wyznaczonej szkole publicznej, raz w tygodniu na trzy godziny lekcyjne. Przedmiotem głównym jest język polski wzbogacony wiadomościami z historii i geografii Polski. Zajęcia są bezpłatne i prowadzone są dla uczniów szkół podstawowych, klasy 1-4 oraz dla uczniów wszystkich form szkół ponadpodstawowych, klasy 5-10. Wystawiane są oceny, które wpisywane są do niemieckich świadectw szkolnych. Edukacja w naszej szkole kończy się egzaminem końcowym w 9 lub 10-tej klasie. Certyfikat uzyskany po zdanym egzaminie daje możliwość studiowania w Polsce. Nauka jest bezpłatna.
Szkoła znajduje się w Düsseldorfie, miastem stołecznym Nadrenii Westfalii.

- 2017/18-

Zgłoszenia na zajęcia przyjmowane są w sekretariatach szkół niemieckich lub bezpośrednio przez nauczycielkę.

Wystawiane są oceny, które wpisywane są do niemieckich świadectw szkolnych. Edukacja kończy się egzaminem końcowym w 9 lub 10-tej klasie. Uczniowie otrzymują "Bescheinigung über die Sprachprüfung in der Herkunftssprache - Polnisch - nach § 5 Abs.3 der Ausbildungs- und Prüfungsordnung für die Sekundarstufe I (APO - SI)" - Zaświadczenie egzaminu z języka ojczystego - polskiego - na poziomie APO-SI. Świadectwo to jest certyfikatem językowym i daje mi.in. możliwość studiowania w Polsce.

niemiecki urzad szkolny
Rodzice pomagają w przygotowaniach imprez szkolnych i pozaszkolnych. Na początku roku szkolnego wybierane są w poszczególnych klasach trójki klasowe, które wspierają nauczycielkę w organizowaniu imprez szkolnych.