Data aktualizacji: 2018-10-10

Anatolij Herka

Wiesław Pisarski

Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu, ul. Szewczenki 46, 45 000 Kowel

Dyrektorem Szkoły Polskiej w Kowlu jest Anatolij Herka. Od siedmiu lat nauczają tu nauczyciele z Polski.

Szkoła mieści się w sali wynajmowanej od Urzędu Oświaty i jest częścią ukraińskiej Szkoły nr 3. Do szkoły uczęszcza w tej chwili 245uczniów. którzy uczą się w 10 grupach o różnym stopniu zaawansowania: początkowe, średniozaawansowane i zaawansowane.

Szkoła jest dobrze wyposażona w podręczniki do nauki na różnych poziomach. Ma też atlasy geograficzne, atlasy historyczne i książki do nauki historii Polski.  Posiada projektor, komputer, co umożliwia zastosowanie multimediów w nauczaniu.

Przy szkole działał zespół muzyczny Kowel Band, który śpiewał piosenki polskie i ukraińskie. W repertuarze miał piosenki do wierszy polskich poetów kresowych, piosenki ukraińskie i kolędy. Istnieje również Koło Recytatorskie, którego członkowie biorą udział w konkursach recytatorskich we Lwowie, Łucku i Dubnie. Do szkoły uczęszczają głownie dzieci ukraińskie, które uczą się języka polskiego z myślą o wyjeździe na studia do Polski. Mniejszość stanowią dzieci polskiego pochodzenia.

Szkoła pielęgnuje polskie tradycje. Przygotowuje przedstawienia i akademie na święta państwowe i religijne oraz imprezy związane z polskimi tradycjami ludowymi: 11 Listopada, 3 Maja, Wielkanoc, Boże Narodzenie, andrzejki, mikołajki, malowanie jajek, Dzień Katyński, Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W tym roku 20 uczniów deklaruje, że wybiera się na rożne kierunki studiów do Polski.

Przy szkole działa 1 Kowelska Drużyna Harcerska "Leśna brać", w skład której wchodzą zastęp dziewcząt "Wiewiórki" i zastęp chłopców "Wilki". Harcerze pomagają utrzymywać porządek na dwóch polskich cmentarzach i biorą również udział w różnych uroczystościach harcerskich i państwowych.

Uczniowie uczą się z podręczników w większości wydanych przez wydawnictwo "Universitas", Prolog" i "Glossa". Książek  nie wydaje się do domu.

W pracy kulturalnej najbardziej pomagały nauczycielowi pani Natalia Balecka, która ukończyła Szkołę Liderów Polonijnych w Warszawie w bieżącym roku szkolnym oraz p. Anastazja Czyruk - studentka Drohobyckiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Obecnie Irena Herka, Nadzieja Piweń i Helena Nakoneczna.

Kowel jest ważnym węzłem kolejowym. Liczy obecnie 65 tysięcy mieszkańców. Społeczność polska jest w zdecydowanej mniejszości. Dla większości mieszkańców język polski jest językiem obcym. Ludności polskiego pochodzenia jest około 120 osób. Są też osoby deklarujące przynależność do narodu polskiego, ale nie mają stosownych dokumentów.

- 2017/18245

Dziecko można zapisać do szkoły od końca sierpnia do 20 sierpnia. Szkoła jest bezpłatna. Gdy jest potrzeba wydatków, zbiera się wtedy na ten określony cel.

Od 30 sierpnia do 20 września.

1 września - 30 maja

Szkoła wydaje dyplomy, na których widnieją oceny za sprawność gramatyczną, mówienie, pisanie, czytanie i słuchanie. Normalny cykl nauczania wynosi od początku istnienia szkoły trzy lata. Wolność i Demokracja wprowadza świadectwa certyfikowane po egzaminie zewnętrznym.

Prezes TKP prosi Konsulat RP w Łucku o przysłanie nauczyciela z Polski. Obecnie pracuje nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
W zeszłym roku powstała z inicjatywy nauczyciela Rada Szkoły. Jej celem jest wspólne działanie na rzecz społeczności uczniowskiej, aktywizowanie rodziców, pomoc w organizacji konkursów, festiwali, porządkowania polskich grobów na cmentarzu .