Data aktualizacji: 2018-04-04

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): astana-mektep5@yandex.ru

Dyrektor Aleksiej Trufanow / Prezes Helena Rogowska

Daniel Zatorski

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Lokalne kuratorium oświaty

1965

Gimnazjum nr 5 ma charakter szkoły lingwistycznej. Można się tu uczyć j. angielskiego, j. niemieckiego, j. hiszpańskiego i j. polskiego.
Nauka języka polskiego obejmuje lekcje fakultatywne. W zajęciach mogą uczestniczyć również dzieci i młodzież  z innych szkół.
Kursy dla dorosłych odbywają się poza terenem szkoły w godzinach popołudniowych w placówkach, z którymi współpracują stowarzyszenia.
Nauczyciel z Polski poza lekcjami j. polskiego z elementami historii i literatury polskiej zajmuje się animacją polskiej kultury - organizuje obchody polskich świąt narodowych, religijnych i rodzinnych, wieczory polskiej poezji, konkursy recytatorskie.

W gabinecie imienia F. Chopina odbywają się również zajęcia Polonijnej Szkoły Niedzielnej, na których uczniowie poznają, oprócz języka i historii, również polskie pieśni i tańce.

Sala jest dobrze wyposażona - tablica multimedialna, komputer, drukarka ze skanerem, książki, mapy.
Zainteresowanie nauką języka polskiego rokrocznie wzrasta.

Astana jest stolicą Kazachstanu, która została przeniesiona tu z Ałmaty. Miasto dynamicznie się rozwija, stopniowo staje się głównym ośrodkiem naukowym, ekonomicznym i kulturalnym Kazachstanu.
Według nieoficjalnych danych mieszka tu ok. 3,5 tyś. osób polskiego pochodzenia zrzeszonych w trzech stowarzyszeniach: "Polacy" i "Polska Jedność" i "Orszak Polonijny".

Na Uniwersytecie Eurazjatyckim im. Lwa Gumilowa  w Astanie również prowadzone są zajęcia języka polskiego i wiedzy o Polsce (obowiązkowe i fakultatywne), w których uczestniczą studenci.

Działa tam również Polskie Centrum Kulturalno - Edukacyjne, które organizuje kursy języka polskiego dla wszystkich zainteresowanych.

- 2017/1891

Poprzez kontakt ze Stowarzyszeniem "Polacy", z nauczycielem kierowanym przez ORPEG lub bezpośrednio w szkole.

Na początku roku szkolnego, możliwe jest także zapisanie w trakcie roku.

Od września do końca maja.

Certyfikaty ukończenia kursu języka polskiego wydane przez osobę organizujacą kurs.

Nauczyciela z Polski zatrudnia dyrektor.