Data aktualizacji: 2012-10-01

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): ewelinamaszarowa@wp.pl

Stowarzyszenie "Polski Dom" w Bielcach, ul. Păcii 31, Bălţi - MD 3100

1994
W Polskim Domu w Bielcach pracuje dwóch nauczycieli z Polski. Lekcje j. polskiego odbywają się w oddzielnych salach. Klasy są dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne i gry planszowe. Brak gier komputerowych służących do nauczania j. obcego. W każdej sali znajdują się dobrze zaopatrzone biblioteczki klasowe.
Bielce to drugie, co do wielkości miasto w Mołdawii(ok. 160 tys. mieszkańców, z czego 3000 to Polacy). Większość mieszkających tu ludzi polskiego pochodzenia to potomkowie osadników przybyłych w XIX w. i na początku XX w. Istnieje tutaj kościół katolicki, który często jest nazywany polskim. Pracują w nim księża z Polski: ks. Jacek Puć i ks. Dariusz Kisiel. Wszystkich uczących się j. polskiego cechuje wielkie zainteresowanie językiem i kulturą polską. Jednak jednym z powodów nauki j. polskiego dzieci i młodzieży jest możliwość studiowania w przyszłości w Polsce. Ludzie starsi poznają mowę polską przede wszystkim w celu otrzymania Karty Polaka. W Bielcach prawie wszyscy Polacy należą do Stowarzyszenia" Polski Dom" , pod skrzydłami którego rozwinęły się takie organizacje polonijne, jak: Polskie Towarzystwo Medyczne, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie "Spotkania Małżeńskie", MODES, OWP "Polonus" oraz media "Polska Fala" i "Jutrzenka".

- 2017/18-