Data aktualizacji: 2015-05-29

LV-5202

Ryga

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +371 65221754

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja):

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Jekabpils pilsetas pasvaldiba Brivibas iela 120 Jekabpils LV-5201

1994

W szkole uczą się uczniowie od 1 do 9 klasy, co odpowiada wykształceniu na poziomie gimnazjum, świadectwo maturalne moga uzyskac w polskich szkolach Rydze, w Daugavpilsie lub Rezekne albo w szkole łotewskiej.

Szkola nie jest samodzielną placowką, nie ma własnego budynku (była samodzielna i miała budynek do roku 2008), jest podzielona na dwie części uczące się w dwóch budynkach. Uczniowie uczą się języka polskiego jako pierwszego języka obcego w klasach pierwszej i drugiej, w pozostalych jako języka mniejszości narodowej. Inne przedmioty w języku polskim nie są nauczane. Odbywają się próby zespołu tanecznego (zespół ma polskie stroje ludowe) i chóru.

Od roku szkolnego 2012/2013 w szkole pozostaly tylko klasy 1-6, pozostałe przeszły do Jekabpils Valsts gimnazija.

Jekabpils jest miastem skladajacym się z dwoch częsci: Jekabpils i Krustpils (od 1962 roku), położonych na dwóch brzegach Daugavy (Dźwiny). Liczy ok. 26 tys. mieszkanców. Ma charakter handlowy i przemysłowy. Zachowało się sporo bydynkow z XVIII i XIX wieku. Są dwa domy kultury. Środowisko Polaków, według danych spisu powszechnego, liczy ok. 850 osob. Dość często spotyka się osoby deklarujace polskie pochodzenie, ale znajomosc języka polskiego nie jest powszechna w środowisku polonijnym. Oferta kulturalna Oddziału Rodacy Zwiazku Polakow na Łotwie przyciaga przedstawicieli innych narodowosci.

- 2017/18-

Rodzice ucznia zgłaszają się do sekretariatu szkoły i dokonują zapisu w terminach wynikajacych z prawa oświatowego na Łotwie, tj. od początku roku kalendarzowego do maja. Szkoła jest samorządowa i nie pobiera opłat za naukę.

Na zakończenie roku szkolnego uczeń otrzymuje swiadectwo ukończenia klasy zgodne z łotewskim prawem oświatowym, podobnie na zakonczenie nauki w szkole. Świadectwo ukończenia szkoły daje możliwość kontynuowania nauki w szkołach na terenie Unii Europejskiej.

Nauczycieli zatrudnia dyrektor Jekabpils Pamatskola, w której są klasy z językiem polskim. Wymogi wobec zatrudnianych sa ogólne jak w oswiacie na Łotwie: wykształcenie co najmniej na poziomie bakalaratu i przygotowanie pedagogiczne.
W szkole działa Rada Rodziców jako organ doradczy i opiniotworczy. Od roku szkolnego 2013/2014 odrębna Rada Rodziców dla uczniów uczących sie języka polskiego nie istnieje.