Data aktualizacji: 2018-04-23

- w języku polskim *Kulturalno-Oświatowe Centrum im.K.Makuszyńskiego placówka pozaszkolna polskiej mniejszości narodowej
- w języku lokalnym *КПЦ ім.К.Макушинського позашкільний навчальний заклад національних меншин польської громади міста Стрия
Miejscowość *Stryj

Ukraina

Ulica, nr domu*Szewczenki 191

Lwowski okręg konsularny.

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +3803245 41631

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): kulturalnooswiatowecentrum@poczta.fm

KOCstryj

Julia Bojko

Julia Bojko

Kulturalno - Oświatowe Centrum im.K.Makuszyńskiego 82400 Stryj, ul.Szewczenki 191, Ukraina

Kierunki działalności placówki pozaszkolnej:

1. Krajeznawczo-historyczny - sekcja historycznego dziedzictwa polskiego narodu

2. Humanistyczny -kurs nauczania języka i literatury polskiej dla młodzieży i dorosłych jako języka ojczystego -kurs przygotowania do Certyfikacji z języka polskiego jako obcego na poziomie B-1 i B-2 -sekcja „Klub Europejski” -sekcja języków obcych ( angielski i niemiecki)

3. Artystyczno-estetyczny - sekcja teatralna - sekcja wokalna

4. Centrum Integracji Europejskiej

Dyrekcja placówki oraz nauczyciele są organizatorami:

1. Festiwalu Teatrów Dziecięcych Polskich Organizacji na Ukrainie pt "Podaruj Dzieciom Uśmiech". Festiwal odbywa się każdego roku w dniach 1-2 czerwca.

2. Letnich Szkół języka i kultury polskiej w kraju zamieszkania.

3. Tematycznych spotkań poświęconych postaciom wybitnych Polaków urodzonych lub związanych ze Stryjem: Kazimierz Nowak, Kornel Makuszyński.

4. Szkoleń biznesowych dla przedstawicieli oraz liderów polskich organizacji pozarządowych na Ukrainie.

5. Kiermaszów rzemiosła i kultury polskiej (Kiermasz Świąt Bożego Narodzenia, Kiermasz Świąt Wielkanocnych).

6. Konkursów fotograficznych oraz plastycznych pt: "Trzeba kochać Człowieka, góry słońce i kamień", "Dzieci Polskie - miejcie serca czyste".

Uczniowie i nauczyciele pacówki uczestniczyli w realizacji projektu Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej Pogranicza "Betlejemska Gwiazda" zrealizowanego w ramach Programu Sąsiedztwa INTERREG IIIA/TACIS CBC Polska - Białoruś - Ukraina 2004-2006. Partnerem do realizacji projektu było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza miasto Krosno. w 2012 roku rozpoczął się projekt "Globalna Edukacja". Partnerem jest Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka "Elementarz" miasto Katowice. KOC im.K.Makuszyńskiego było inicjatorem tłumaczenia książki Kornela Makuszyńskiego "Przygody Koziołka Matołka" na język ukraiński. Było to pierwsze wydanie książki w języku ukraińskim.

Wspólnota polska miasta Stryja liczy około 1 500 osób polskiego pochodzenia, posiadaczy Karty Polaka. Są to osoby zrzeszone przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju, parafii rzymsko katolickiej w Stryju oraz osoby, które nie należą do żadnej z w/w struktur.

- 2017/18200

Ankiety zgłoszeniowe są przyjnowane w ciągu roku. Osoby polskiego pochodzenia oraz posiadaczy Karty Polaka są przyjnowane na warunkach nie odpłatnych i korzystają ze wszystkich materiałów dydaktycznych za darmo. Osoby inne, mieszkańcy miasta Stryja i nie tylko również są przyjmowani do szkoły, ale już jako sponsorzy.

w sierpniu każdego roku

wrzesień - maj

Na zakończenie każdego roku szkolnego oraz szkoły każda osoba otrzymuje zaświadczenie ukończenia oświaty pozaszkolnej. Najważniejszym potwierdzeniem dla każdego ucznia jest Certyfikat znajomości języka polskiego jako obcego, który jest wydawany przez Państwową Komicję Poświadczania Znajomoścji Języka Polskiego jako Obcego.

Dyrekcja placówki zatrudnia wszystkich nauczycieli, za których są sprowadzane składni do instytucji państwowych. Każdy nauczyciel ma gwarantowane staż pedagogiczny, a w przyszłości emeryturę nauczycielską.
nie