Data aktualizacji: 2018-12-01

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): polskaszkolawbanbury@gmail.com

Julietta Wiśniewska

Monika Samsel

Szkoła prowadzona jest przez Zarząd oraz Dyrektora Polskiej Szkoły Sobotniej im. Wisławy Szymborskiej w Banbury. Adres Zarządu: 345 Bretch Hill, Banbury, OX16 0JD Oxfordshire

Obecnie do szkoły uczęszcza 130 dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Uczniowie uczą się w 9 grupach: 2 grupy przedszkolne, 3 grupy wczesnoszkolne oraz 4 grupy starsze. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w sobotę w godziach 9.30 – 13.00.

W szkole uczy 14 nauczycieli, 5 asystentów nauczycieli, logopeda oraz ksiądz. Większość z nich to wykwalifikowani pedagodzy z tytułem magistra.

Program nauczania podzielony jest na 3 trymestry i obejmuje: język polski, religię, historię i geografię Polski, zagadnienia współczesne oraz elementy kultury i zwyczajów polskich. Zajęcia prowadzone są na podstawie Polskiej Podstwy Programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą. Korzystamy z podręczników obowiązujących w Polsce oraz z podręczników polonijnych. Zajęcia dostosowane są do wieku uczniów i prowadzone w odpowiednich grupach wiekowych. W szkole odbywaja się zajęcia logopedyczne.

Starszych uczniów przygotowujemy do egzaminu GCSE i A-Level z języka polskiego.

W szkole organizowane są akademie akcentujące polskie święta narodowe i okolicznościowe.

W czasie zajęć rodzice uczniów pełnią dyżur pomgając w organizacji materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć i utrzymaniu bezpieczeństwa podczas przerw.

Szkoła jest członkiem Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie.

Banbury znajduje się w południowo-wschodnim regionie Anglii (hrabstwo Oxfordshire, dystrykt Cherwell), w odległości około 20 min. od Oxfordu i 40 min. od Birmingham. Miasteczko liczy około 45 tys. mieszkańców. Jest miastem fabrycznym i ośrodkiem handlowym nie tylko dla jego mieszkańców ale również dla ludności okolicznych miejscowości. Polacy nowej emigracji zaczęli masowo napływać do Banbury po przystąpieniu Polski do UE, kiedy to lokalne agencje pośrednictwa pracy zaczęły rekrutować pracowników z Polski do funkcjonujących w Banbury fabryk. Nieoficjalnie mówi się, ze około 11% mieszkańców miasta to emigranci z Polski. Nie koresponduje to jednak z danymi władz lokalnych, wg których w 2007 r. wszyscy biali emigranci, włączając Polaków, stanowili jedynie 3.9% populacji Cherwell. O liczebności polskiej emigracji mogą jednak świadczyć trzy polskie sklepy funkcjonujące w miasteczku i bogata oferta polskich produktów w lokalnych supermarketach. W Banbury od kilku lat funkcjonuje Stowarzyszenie Polaków oraz Polska Parafia Katolicka, z którymi szkoła ściśle współpracuje.

- 2017/18170
              - 2018/19130

Dzieci można zapisywać przez cały rok. Informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej szkoły www.polskaszkolawbanbury.co.uk

Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie +44 7449322343 lub e-mailowo: polskaszkolawbanbury@gmail.com

Uczniów do naszej szkoły przyjmujemy przez cały rok szkolny jeśli tylko są miejsca w danej grupie wiekowej.

Rok szkolny w naszej szkole rozpoczyna się w drugą sobotę września, a kończy się w pierwszą sobotę lipca.

Po zakończeniu roku szkolnego szkoła wydaje świadectwo ukończenia danego roku nauki.

Nauczycieli zatrudnia Dyrektor Szkoły na umowę o pracę.