Data aktualizacji: 2017-04-24

- w języku polskim *7211- Niżyński Szkolno-Wychowawczy Zakład nr 16 „Prestiż”
- w języku lokalnym *НІЖИНСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС № 16 "ПРЕСТИЖ"
Miejscowość *Niżyn

Ukraina

Ulica, nr domu*III Mikrorejon

16600 Niżyn, woj. czernihowskie

Konsulat Generalny RP w Kijowie 01034 Ul. B. Chmielnickiego 60

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +38 04631 54247

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): NNVK-NIZHYN@YANDEX.UA

Walentyna Gradobyk

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Rejonowy Wydział Oświaty, ul. Żowtniewa 13, 16600 Niżyn, Ukraina

1990
W szkole prowadzi się nauczanie następujących języków obcych: język angielski, niemiecki, polski, francuksi, rosyjski. Uczniom od 8 do 11 klas proponuje się nauczanie w następujących profilach: - języki obce, - język ukraiński -fizyczno-matematyczny - biologiczno-geograficzny -historyczno-filologiczny
Niżyn to miasto położone około 120 km na północ od Kijowa. Słynie ze swej wielokulturowości, a także długiej i bogatej historii. Warto wspomnieć, że w XVII wieku Niżyn znajdował się w obszarze I Rzeczypospolitej, a król Zygmunt III Waza w 1625 r. nadał miastu prawa magdeburskie. Znajdują się tutaj liczne zabytkowe cerkwie, muzea m.in. Muzeum Unikalnej Książki – jakie w zbiorach posiada bezcenne polskie starodruki XVI-XVIII w., a także sławny Uniwersytet im. Mikołaja Gogola. W mieście od 1999 r. działa Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie „Aster” obywateli ukraińskich polskiego pochodzenia, którego prezesem jest Pani Feliksa Bielińska. Społeczność polska zamieszkująca Niżyn, drugie pod względem wielkości miasto województwa czynnie uczestniczy w życiu kulturalno-ekonomicznym swojej osady. Polska diaspora organizuje uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym, festiwale kultury polskiej, konferencje naukowe. Niezwykle interesującą dokumentację życia i działalności Polaków w Niżynie stanowi zbiór czterech wydań „Polacy w Niżynie”.

- 2017/18

Szkoła państwowa, działa w lokalnym systemie oświaty.

Dyplom ukończenia gimnazjum.

Wydział Oświaty w Niżynie