Data aktualizacji: 2018-06-26

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): aulasdepolones@yahoo.com.br

Szkoła pod patronatem KG RP w Sao Paulo

Nazwa projektu:

Nauczanie i testowanie znajomości języka polskiego, jako języka obcego na terenie stanu Sao Paulo (Brazylia). Kurs obejmuje również problematykę polskiej kultury, historii, tradycji i geografii.

Wykładowca:   prof. dr Barbara M. Rzyski

Poziomy:   początkujący i średnio-zaawansowany

Czas kursu:    2 lata

Zapisy:    w czerwcu każdego roku

Pomieszczenie:   wynajęta sala,  w budynku szkoły sióstr zakonnych „Notre Dame”

Dzień zajęć:     soboty, od godz. 8: 00 do 13:00

Forma:     kurs bezpłatny

Uczestnicy:    Polacy (potomkowie emigrantów)  oraz  zainteresowani Brazylijczycy

Wiek słuchaczy:   od 14 do 80 lat

Kalendarz szkolny:  od sierpnia danego roku - do czerwca roku następnego

Szkola ma charakter społeczny

Sobotnie spotkania z uczestnikami kursu na zajęciach języka polskiego w Sao Paulo, cieszą się wielkim zainteresowaniem. Wykłady nt. polskiej kultury, tradycji i historii są również wspaniałą okazją do zacieśniania więzi narodowych osób polskiego pochodzenia zamieszkujących w stanie Sao Paulo.

Większość uczestników kursu to potomkowie polskich emigrantów. Reprezentują różny poziom wykształcenia. W każdej grupie około 5-10% stanowią Brazylijczycy, którzy chcą w przyszłości poznać nasz kraj, myślą o studiach w Polsce, wymianie kulturalnej, szkolnej lub uniwersyteckiej. Niektórzy planują nawiązanie kontaktów handlowych.

Osoby polskiego pochodzenia pragną uczyć się, ew. doskonalić znajomość języka ojczystego, tak aby utrzymywać kontakty z rodziną w Polsce, poznawać kraj swoich przodków i móc realizować projekty biznesowe.

Wymiernym efektem kursu języka polskiego w Sao Paulo jest zakwalifikowanie i udział jego uczestników (wykorzystywanie wszystkich przyznanych miejsc) w wakacyjnych kursach języka polskiego, organizowanych w Krakowie przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Sao Paulo jest wielką aglomeracją miejską liczącą ok. 20 mln mieszkańców. Jest to wielokulturowe i najnowocześniejsze miasto Brazylii. Niezwykle urozmaicone etnicznie, nasycone przenikaniem różnych kultur stanowi centrum biznesowo-finansowe, edukacyjne i kulturalne Brazylii. Jego mieszkańcy, to najlepiej wykształceni przedstawiciele najliczniejszej w tym kraju klasy średniej.

Polonia w Sao Paulo liczy ok. 40 tys. osób. W przeważającej mierze są to potomkowie polskich emigrantów z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Przedstawiciele polonijnej społeczności należą głównie do klasy średniej. Większość wykonuje pracę najemną w różnych zawodach technicznych, ale spora grupa prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. W środowisku obecni są także przedstawiciele wolnych zawodów, świata nauki i kultury. Znaczna większość paulistańskiej Polonii zamieszkuje w aglomeracji Sao Paulo. Zwarte środowiska polonijne w interiorze stanu są bardzo nieliczne. W Sao Paulo znajduje się także dość silna i dobrze zorganizowana, wywodząca się z Polski diaspora żydowska. Jej przedstawiciele dość licznie uczestniczą w życiu polonijnym.

- 2017/181

Zapisy na kolejny rok szkolny odbywają się w czerwcu, w siedzibie szkoły w Sao Paulo. Zainteresowani przechodzą przez krótką rozmowę kwalifikacyjną, wypełniają formularze i załączają kopie dokumentów tożsamości. W lipcu ogłaszana jest lista osób przyjętych do sobotniej szkoły języka polskiego. Liczba chętnych jest zawsze znacznie większa, ale z powodów logistycznych ilość miejsc niestety musi być ograniczona.

Kurs jest bezpłatny.

Na zakończenie roku szkolnego są wręczane słuchaczom oceny opisowe oraz dyplomy przygotowane przez szkołę.

Szkoła wydaje tzw. certyfikat ukończenia danego poziomu na koniec roku szkolnego i następnie certyfikat na zakończenie dwuletniego kursu - z wynikiem pozytywnym, podpisane przez nauczycielkę oraz Konsula Generalnego RP.

Poza certyfikatem uczniowie wyróżniani są nagrodami książkowymi  (pozycje literatury polskiej).

praca społeczna

Nie, ponieważ prawie wszyscy są dorośli. Jest tylko ok. 1% uczniów w wieku od 14 do17 lat.