Data aktualizacji: 2012-07-20

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): psscroydon.kukula@gmail.com

Polska Szkoła Sobotnia w South Croydon jest instytucją charytatywną, niezależną finansowo, utrzymywaną z opłat uiszczanych przez rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły i funduszy zebranych samodzielnie oraz subsydiów od władz lokalnych.

Doskonale rozumiemy, że dla wielu Polaków, szkoła sobotnia to ośrodek polskości i jedyna szansa, by poznać polskie obyczaje związane np. ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy - to okazja do wspólnego kolędowania podczas Jasełek i spotkania np. ze świętym Mikołajem. Nasza szkoła uczy także skomplikowanej historii Polski i pozwala na odkrycie jej piękna i różnorodności krain geograficznych podczas lekcji historii i geografii. Wiemy, jak ważna dla naszych dzieci jest znajomość języka polskiego i możliwość swobodnego porozumiewania się w mowie i piśmie z krewnymi i przyjaciółmi w Polsce.To właśnie w naszej szkole dzieci mogą nawiązać znajomości i przyjaźnie ze swoimi polskimi rówieśnikami. Jako jedyna szkoła w Londynie, współpracujemy nie tylko z rodzicami ale również Radą Pedagogiczną, która będąc częścią Zarządu Szkoły, ma decydujący wpływ na program oraz sposoby nauczania - tak istotne dla efektywnej pracy z dziećmi.

Dziecko ucząc się u nas nie tylko zdobędzie wiedzę ale również nabędzie umiejętności logicznego myślenia, uczenia się, współpracy i efektywnego działania, niezbędnych w szkole, collegu, uniwersytecie i w pracy. Poprzez rozwijanie zainteresowań i zdolności, aktywizację grupową i indywidualną, kładziemy nacisk na rozwój intelektualny i fizyczny uczniów.

Patronem Polskiej Szkoły Sobotniej w South Croydon jest Fryderyk Chopin i chcielibyśmy, by muzyka była cześcią naszej szkoły. Dysponujemy fortepianem koncertowym, planujemy konkursy muzyczne i koncerty zarówno dla Rodziców naszej szkoły jak i dla Rodziców dzieci szkoły angielskiej, w której mamy swoją siedzibę. Naszym celem jest także integracja ze środowiskiem, w którym żyjemy i poprzez nasze działania chcemy popularyzować polską kulturę w środowisku angielskim.

Croydon jest największym, pod względem ludności, ośrodkiem administracyjnym w tzw. Wielkim Londynie i mieszka w nim oraz w przylegających do niego dzielnicach: Sutton, Merton, Kingston i Bromley, liczna grupa Polaków. Niewielka Szkoła Sobotnia w South Norwood nie jest więc w stanie przyjąć wszystkich dzieci, które chciałyby poznać polską kulturę, tradycje i język. W związku z tym, otwierając Polską Szkołę Sobotnią w South Croydon,odpowiedzielismy na prośby wielu rodziców, którzy chcieli by ich dzieci nie utraciły poczucia przynależności do polskiej kultury, z której wywodzą się ich rodziny.

- 2017/18-

Zapisy dokonywane sa w druga i trzecia sobote czerwca, aczkolwiek w miare wolnych miejsc, mozna zpisac dziecko rowniez w ciagu roku szkolnego.

Swiadectwo ukonczenia klasy.

Nadzor pedagogiczny nad szkola pelni dyrektoer

1. Komitet Rodzicielski sprawuje swoją władzę podczas jednego roku szkolnego, po czym zostaje wyłoniony Komitet w nowym składzie (członkowie dotychczasowego Komitetu mogą zgłosić swoja kandydaturę ponownie).
  2. Komitet Rodzicielski wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego, Zastępce Skarbnika i Sekretarza.
  3. Komitet Rodzicielski jest odpowiedzialny za:

- zarządzanie dodatkowymi funduszami gromadzonymi przez siebie dla szkoły;

- organizowanie imprez wspomagających działalność szkoły (zakup nagród i materiałów na potrzeby szkoły odbywa się w porozumieniu z Radą Pedagogiczną);

- współpracę z władzami lokalnymi i rodzinami uczniów.