Data aktualizacji: 2012-09-20

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +38 0542 22 17 45

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): gimn1-2007@rambler.ru

brak

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Sumskie Miejskie Kuratorium Oświaty i Nauki ul. Charkowska 35, 40030 Sumy

1991
W Gimnazjum Nr 1 szczególną wagę przywiązuje się do nauczania przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii i biologii, a także języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, polskiego. Szkoła uczestniczy w projektach: „Zdrowe dzieci – silne państwo”, „Nowoczesny gabinet biologii” oraz międzynarodowym projekcie „Partnerzy przyszłości” (jako jedna z 15 szkół Ukrainy). Szkoła jest zaangażowana w promowanie zdrowego stylu życia (dyplom Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, członkostwo w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie). Uczniowie osiągają świetne wyniki w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych na szczeblu regionalnym i krajowym. Absolwenci Gimnazjum Nr 1 kontynuują naukę na uczelniach w: Sumach, Charkowie, Kijowie, Połtawie, Moskwie, Dniepropietrowsku, Iwano-Frankowsku.
Miasto Sumy znajduje się w obwodzie sumskim, niedaleko granicy z Rosją (odległość do Charkowa – około 185 km, od Kijowa – 333 km). Zamieszkuje je około 300 tysięcy mieszkańców. W Sumach działa Stowarzyszenie Kultury Polskiej, którego prezesem jest Włodzimierz Kuczyński. Społeczność polska w środowisku lokalnym liczy około 50 osób. Adres Stowarzyszenia: ul. Supruna 8/12, 40004 Sumy, tel. +38 0542 25 97 31, fax: +38 0542 36 61 00. W mieście jest parafia katolicka, której proboszczem jest ksiądz Wojciech Stasiewicz.

- 2017/18-

Gimnazjum Nr 1 jest szkołą, do której rodzice mogą posyłać dziecko z wyboru. Nie jest to szkoła, do której uczeń jest przypisany ze względu na obwód szkolny. Zapisy odbywają się na podstawie egzaminów wstępnych (od V klasy), które odbywają się po zakończeniu roku szkolnego, około połowy czerwca. Dodatkowy nabór przeprowadza się w połowie sierpnia. Szkoła nie pobiera czesnego. Dodatkowe lekcje (wg życzeń rodziców) finansowane są z funduszu Rady Rodziców.

Na zakończenie roku szkolnego - świadectwa ukończenia klasy, Po ukończeniu 9 klasy – świadectwo ukończenia szkoły średniej (niepełne średnie wykształcenie), Po ukończeniu 11 klasy – świadectwo ukończenia szkoły średniej (pełne średnie wykształcenie)

Przy szkole działa Rada Rodziców. Jej zadaniem jest współpraca z dyrekcją szkoły i gronem pedagogicznym, pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, organizacja świąt, uroczystości, wycieczek.