Data aktualizacji: 2013-02-06

- w języku polskim *Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Sztokholmie
- w języku lokalnym *
Miejscowość *Sztokholm

Szwecja

Ulica, nr domu*Karlavägen 35

Wydział Konsularny Ambasady Polskiej w Sztokholmie

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +46 8750350

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): sekretariat.szkolapolska.se@gmail.com

Szkolne Punkty Konsultacyjne i inne placówki prowadzone/nadzorowane przez ORPEG

Minister Edukacji Narodowej
Al. Szucha 26

1975

Szkoła realizuje uzupełniający plan nauczania w systemie stacjonarnym na trzech etapach edukacyjnych: szkoły podstawowej, gimnazjum i liecum, w zakresie języka polskiego, historii Polski, geografii Polski, kształcenia zintegrowanego w klasach trzecich SP. Od roku szkolnego 2011/2012 wdrażane są Ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych. Reforma programowa zakończy się w r. 2014, a nauczanymi przedmiotami będą język polski i wiedza o Polsce.

W ostatnich klasach, realizujących polską podstawę programową, obowiązują te same podręczniki, które używane są w kraju. Nauczyciele opracowują autorskie programy nauczania lub modyfikują programy innych autorów.

W klasach realizujących Ramy programowe wykorzystywane są częściowo podręczniki krajowe, a docelowo obowiązujący będzie podręcznik internetowy "Włącz Polskę".

Do szkoły uczęszczają dzieci obywateli polskich czasowo i stale przebywających za granicą, w wieku od 6 lat do klasy maturalnej.

Uczniowie do 16 r. ż. podlegają obowiązkowi szkolnemu w kraju zamieszkania.

Sztokholm jest malowniczo położoną stolicą Królestwa Szwecji, którego językiem urzędowym jest szwedzki. Przebywa tu około 30-40 tys. Polaków. Szkoła jest punktem skupiającym Polonię- zarówno „starą”, jak i „nową”.

Usytuowanie szkoły w pobliżu centrum oraz polskiej Ambasady czyni ją atrakcyjniejszą.

W Sztokholmie aktywnie działa Polonia- organizowane są wydarzenia kulturowe przez różne instytucje, m.in. Instytut Polski, Agencję PolArt, PolonięInfo.

Szkoła współpracuje z wieloma ośrodkami życia kulturalnego i polonijnego.

- 2017/18-

Warunkiem przyjęcia do szkoły jest:

a) wypełnienie kwestionariusza i przesłanie e-mailem; sekretariat.szkolapolska.se@gmail.com , pocztą na adres :

SPK przy Ambasadzie RP

Karlavagen 35

114 32 Stockholm

SVERIGE

lub dostarczenie go osobiście kierownikowi szkoły – do sekretariatu przy bibliotece SPK (Sysslomansgatan 8, T-Fridhemsplan), siedziba TP „Ogniwo”

b) okazanie odpowiedniego świadectwa ze szkoły w Polsce lub świadectwa ze szkoły szwedzkiej.

c) W razie przerwy w nauce wynoszącej jeden rok (i dłużej) lub braku świadectwa z poprzedniej szkoły, przeprowadza się egzamin sprawdzający z przedmiotów obejmujących edukacje w danej klasie, do której uczeń będzie uczęszczał.

Świadectwa Ministerstwa Edukacji Narodowej z zaznaczeniem, że świadectwo to jest ważne łącznie ze świadectwem szkoły obcej.

Nauczyciele zatrudniani są na zasadach określonych przez MEN przez Kierownika SPK.

Rada Rodziców aktywnie wspiera pozadydaktyczne działania szkoły, organizuje imprezy szkolne (Wigilia, karnawał), dofinansowuje imprezy klasowe, bibliotekę, wyposażenie nauczycieli i sekretariatu, zajęcia logopedyczne, wspiera działania ośrodków polonijnych. Swoją pracą podnosi jakość placówki.