Data aktualizacji: 2013-04-22

- w języku polskim *Szkoła sobotnio - niedzielna przy Stowarzyszeniu POLONIA (istnieje od 1999)
- w języku lokalnym *Школа воскресенная Oбщество POLONIA
Miejscowość *Sewastopol

Ukraina

Ulica, nr domu*Komanina 4/7

Konsulat Generalny RP w Sewastopolu

Faks (z numerem kierunkowym kraju) komunikator głosowy

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): dolphin55561@mail.ru

Stowarzyszenie Kultury Polskiej POLONIA
Prezes Tatiana Sakowa
Ukraina, AR Krym
ul. Komanina 4/7
99002 Sewastopol

1999
Uczniowie to ludzie w różnym wieku, którzy na różnych poziomach znają język polski, biorą udział w kursach języka polskiego w Polsce, propagują polską kulturę i tradycje wśród mieszkańców Sewastopola, nagrywają cyklikczne audycje radiowe i przygotowują wykłady i lekcje w bibliotekach i szkołach na temat polskich pisarzy, poetów, malarzy, opiekują się polskimi mogiłami na Brackim Cmentarzu.

Członkowie Stowarzyszenia współpracują z polskimi towarzystwami Symferopola, Jałty, Dżankoja, Mikołajewa, Lwowa, Kijowa, miasta Grochowa obwodu wołyńskiego i Federacją Polskich Organizacji Ukrainy. Chętnie pokazują swoją pracę na różnych wspólnych przedsięwzięciach. Sewastopolska Polonia to stały uczestnik corocznego Ogólnokrykrymskiego konkursu recytatorskiego,Festiwalu Kultury Polskiej czy przeglądu kolęd w Symferopolu.

Sewastopolscy Polacy z POLONII starannie podtrzymują staropolskie tradycje. Odprawiają zgodnie z wszystkimi zasadami narodowe i religijne święta, zawsze zapraszają wtedy przyjaciół z innych narodowo–kulturalnych towarzystw Sewastopola. Z przygotowywanych obrzędów wszystkim najbardziej podobają się przepiękne inscenizacje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Przygotowują szopkę bożonarodzeniową, i świąteczne wycinanki. Starannie robią palmy wielkanocne według wzorów kurpiowskich, kraszą jajka wielkanocne i przygotowują tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Ze swoich środków przygotowano siedem narodowych strojów. W towarzystwie wyłoniła się grupa wokalna, która po polsku wykonuje znane narodowe i współczesne piosenki. W kwietniu 2008 roku grupa wokalna Polonii debiutowała na międzynarodowym wieczorze „ Sewastopol - miasto łączące narody” w Sewastopolskim Pałacu Kultury. Cyklicznie, raz w miesiącu, dla sewastopolskiego radia przygotowywana jest audycja w języku polskim.

- 2017/18-

W dowolnym momencie u prezesa Stowarzyszenia. Szkoła jest bezpłatna.

Prezes wydaje zaświadczenie o członkostwie

Nauczyciel pracuje na zasadach wolontariatu.

nie dotyczy