Data aktualizacji: 2017-04-25

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): grazkabuczek@gmail.com

Grazyna Buczek

Agata Niemojewska

Nasza szkola jest szkola spoleczna finansowana przez rodzicow. Jestesmy zarejestrowani w Centrali Polskich Szkol Doksztalcajacych w Stanach Zjednoczonych ale nie jestesmy finansowani przez te instytucje.

Szkoła im. I. J. Paderewskiego istnieje od 2002 roku. Jest sponsorowana przez Związek Polek w Ameryce oraz polskie organizacje działające w Cleveland, Ohio. Prowadzimy trzy klasy dla dzieci o różnych stopniach zaawansowania i jedną klasę dla dorosłych. Nasi wykwalifikowani nauczyciele zapewniają wysoki poziom nauczania. Uczymy polskiej mowy, czytania i pisania po polsku oraz umilamy dzieciom czas poprzez cotygodniowe zajęcia muzyczno-rytmiczne. Wykorzystujemy podręczniki przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach urodzonych poza granicami Polski. W programie nauczania zawarte są elementy polskiej kultury, historii, geografii oraz nauka polskich piosenek. Szkoła organizuje także imprezy okolicznościowe dla dzieci i dorosłych.
Szkoła im. I. J. Paderewskiego mieści sie w tzw. Slavic Village czyli dawnej polskiej dzielnicy na terenie Cleveland, Ohio. Ze względu na bliskość do hut Polacy osiedlali się wlaśnie w tej okolicy. Z czasem , jak ich sytuacja materialna ulegała poprawie, przenosili się do dzielnic Cleveland z dala od centrum miasta. W Slavic Village Polacy wybudowali perłę kościołów w Cleveland czyli kościól św. Stanisława, który w roku 2004 został uznany za sanktuarium św. Stanisława. Jest to również kościół-matka dla tutejszej Polonii. Nasza szkoła językowa mieści się w budynku szkoły katolickiej prowadzonej przy kościele św. Stanisława. W pobliżu szkoły znajduje się Polsko-Amerykańskie Centrum Kultury, które działa już od 1998 roku i organizuje imprezy kulturalne dla Polonii w Cleveland. Slavic Village jest również miejscem corocznych pochodów z okazji 3 maja. Warto też wspomnieć o Cleveland Cultural Gardens, czyli tzw. parku pokoju stworzonym po to, żeby pokazać bogactwo etniczne Cleveland. Każda grupa etniczna ma tu swój zakątek, w którym powiewają narodowe flagi oraz stoją pomniki poświęcone ludziom zasłużonym dla danego kraju. W polskim zakątku stworzonym już w roku 1934 znajdują się popiersia Chopina, Kopernika, Sklodowskiej Curie, Konopnickiej, Mickiewicza, Paderewskiego oraz Sienkiewicza.

- 2017/18

Dziecko można zapisać w ciągu całego roku szkolnego w trakcie trwania zajeć lekcyjnych lub poprzez kontakt telefoniczny lub emejlowy z dyrekcją szkoły.

Zajecia zaczynaja sie we wrzesniu, a koncza w maju.

Na koniec roku szkolnego dzieci otrzymuja świadectwa, a dorośli certyfikaty o ukończonym kursie języka polskiego. Nie sa to oficjalne swiadectwa wydawane przez rzad polski.

Dyrekcja zatrudnia nauczycieli.
Nie.