Data aktualizacji: 2017-06-01

- w języku polskim *Klasy Naczania Języka Polskiego przy Polskiej Misji Katolickiej w Bonn
- w języku lokalnym *Polnischunterricht ergänzend zur Katechese bei der Polnischen Katholische Mission Bonn
Miejscowość *Bonn

Niemcy

Ulica, nr domu*Rheinbacher Strasse 10

Kolonia - Konsulat Generalny Rrzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): Agnieszka.Karas@t-online.de

Magdalena Buchholz, Agnieszka Karaś

Agnieszka Karaś

Polnische Katholische Mission Bonn

Rheinbacher Strasse 10

53115 Bonn

Germany

Zajęcia prowadzą cztery nauczycielki.

Dla dzieci najmłodszych prowadzone są zajęcia z elementami nauczania początkowego, zawierające gry językowe, piosenki w języku polskim, zajęcia plastyczne.

W nauczaniu uczniów szkół podstawowych - 1-4 klasa - szczególny nacisk kładzie się na ćwiczenie sprawności komunikacyjnych w języku polskim i naukę czytania w języku polskim.

W nauczaniu dzieci starszych (klasy 6-7) kładzie się nacisk na rozwój kultury mowy: pracę z tekstem literackim (czytanie na głos i analizę tekstu), szkolenie wypowiedzi ustnych, ćwiczenia pisowni i gramatyki. Zajęcia z języka polskiego prowadzi się z użyciem tekstów o historii, kulturze i geografii Polski.

Elementy nauki o środowisku - z zakresu historii, geografii i kultury Polski - wprowadza się na wszystkich szczeblach nauczania dzieci szkolnych.

Bonn, była stolica RFN, ma 300 000 mieszkańców, w tym 30 000 studentów.

Migrantów z polskimi korzeniami i Polaków jest w Bonn około 40 000.

Migranci z polskimi korzeniami to druga co do liczebności grupa migrantów po osobach z Turcji.

Klasy Nauczania Języka Polskiego przy Polskiej Misji Katolickiej Bonn uzupełniają ofertę nauczania języka polskiego ze strony szkolnictwa niemieckiego.

- 2017/1830

Należy skontaktować się z nauczycielem prowadzącym zajęcia w danej grupie wiekowej, w odpowiedniej części miasta.

1. Polnische Katholische Mission Bonn (Polska Misja Katolicka Bonn)  Rheinbacher Strasse 10 53115:

- zajęcia z dziećmi w wieku od 5 lat - nauczyciel: pani mgr Małgorzata Waluch-Kufen, kontakt: malgorzata.waluchkufen@gmx.de

- zajęcia z dziećmi starszymi: nauczyciel: pani Magdalena Buchholz, kontakt: abuchholz1@googlemail.com

2. Internationale Begegnungsstätte Quantiusstrasse 9, 53115 Bonn

- zajęcia z dziećmi straszymi - 6-7 klasa - wysoki poziom języka/polski jako język pierwszy względnie drugi, nauczyciel: Agnieszka Karaś (M.A.), kontakt: Agnieszka.Karas@t-online.de

3. Nachbarschaftstreff, Maidenheadstrasse 20, 53177 Bonn

- zajęcia wczesnoszkolne, zajęcia z dziećmi z klas 3-4 (wysoki poziom języka polskiego), nauczyciel: mgr Barbara Mokry, kontakt: bmokry@freenet.de

Najlepiej na początku roku szkolnego.

Dołączenie do grupy w trakcie roku szkolnego jest możliwe po konsultacji z nauczycielem.

Zajęcia odpowiadają kalendarzowi szkolnictwa miejscowego - niemieckiego.

Klasy Nauczania Języka Polskiego nie wydają zaświadczeń, ale prowadzą ewidencję uczniów, aby, w razie potrzeby, na wyraźne życzenie opiekuna dziecka, możliwe było poświadczenie faktu uczęszczania przez dziecko na zajęcia i opisania przerobionego materiału.

Osoba koordynująca nauczanie do tej pory proponowała wybór nauczycielki. Większość nauczycielek to osoby angażujące się w życie Polskiej Misji Katolickiej.

nie działa