Data aktualizacji: 2017-04-21

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): nata_cl@ukr.net

medkar2010

Natalia Ciołyk

Towarzystwo Kultury Polskiej im.Tadeusza Kościuszki w Łucku Ukraina Łuck Staryckiego 109a/2

1998
Na początku działalności Towarzystwa została założona szkoła, w której dzieci uczą się języka polskiego oraz historii i kultury Polski. W szkole pracują nauczyciele – Natalia Bejczuk, Natalia Ciołyk, Nina Mychaluk, Oksana Tarasiuk, Irena Kostenko oraz delegowana z Polski Jadwiga Demczuk. Dzięki profesjonalizmowi naszych nauczycieli udało się osiągnąć sukcesy w nauczaniu dzieci, o czym świadczy fakt, że liczba uczniów ciągle wzrasta. Wynajmujemy klasę w Centrum Turyzmu przy ul.M.Kopernika 12 i Gimnazjum nr.4. Prowadzimy zajęcia przed i po południu (w zależności od czasu trwania lekcji w szkołach średnich). Do nauki języka polskiego mamy uformowane różne grupy dzieci w wieku 10-16 lat, grupy 3-6 latków, grupy studentów oraz grupy osób dorosłych. W wynajmowanych klasach odbywają się posidzenia klubów naszego Towarzystwa, prowadzą się konkursy, wieczory. Tu zbierają się wszyscy – od małego do starego – na święta , zajęcia , spotkania.
Na Wołyniu mieszka ponad 3000 Polaków, z nich około 1700 w Łucku. Całkiem polskich rodzin jest niewele, większość to rodziny mieszane. Ludzie wracają do swoich korzeni, tradycji, religii po wielu i wielu latach istnienia w pozanarodowym i pozareligijnym Związku Radzieckim. W Łucku w 1992 roku został odnowiony kościół, w którym było muzeum ateizmu. Po odnowie kościołu ludzie potrzebowali miesca dla spotkań, nauki języka, śpiewania polskich piosenek. Wtedy powstało Towarzystwo Kultury Polskiej im.Ewy Felińskiej. Potem ono przekształtowało się w dwa Towarzystwa: Towarzystwo im.Tadeusza Kościuszki (obejmuje miasto Łuck), Towarzystwo im.Ewy Felińskiej (obejmuje rejony obwodu, miasteczka). Od 2008 roku zostały wydawane Karty Polaka. U nas otrzymało już ponad 150 członków Towarzystwa: jak za pochodzeniem, tak i za działalność na rzecz Polonii. Coroku dużo młodzieży wyjeżdża na studia do Polski. Mamy nawiązane kontakty z uczelniami w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu. Nasi nauczyciele wkładają dużo pracy w uczniów, uczniowie ze swojej strony pragną do wiedzy, lecz bez wsparcja naszych Rodaków z Polski nie możemy zapewnić im ani wypoczynku, ani praktyki językowej, ani możliwości zwiedzić kraj ich przodków. Nasza młodzeż nie tylko uczy się języka, a także aktywnie pracuje na rzecz Towarzystwa. Uczniowie i studenci piekują się polskimi cmentarzami, biorą udził w konkursach, festiwalach, olimpiadach i td.

- 2019/20-

Zaczynamy zajęcia od 1 października, kończymy 30 czerwca.

Po każdym roku nauki uczniowie dostają zaświadczenia o skończonym roku nauki.

Coroku mamy nauczyciela delegowanego z Polski. Pozostałe są członkami naszego Towarzystwa od momentu założenia. Zawodowo pracują w placówkach edukacyjnych miasta.
Nie. Ale rodzice są aktywni w organizacji imprez, wycieczek, koncertów. Dużo naszych absolwentów już wodzi własne dzieci do naszej szkoły.