Data aktualizacji: 2020-02-18

- w języku polskim *Stowarzyszenie Dzieci Polsce / Polska Szkoła Sobotnia im Jana Brzechwy w Moss
- w języku lokalnym *Foreningen Barna Polen
Miejscowość *Moss, Drammen II oddział

Norwegia

Ulica, nr domu*Vesteråsveien 45, 1570 Dilling, Linnestranda 69, Lier

Oslo

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): stowarzyszeniedziecipolsce@gmail.com

Izabela Bielińska

Marta Walczak

Foreningen Barna Polen* Stowarzyszenie Dzieci Polsce. Polska Szkoła Sobotnia im Jana Brzechwy , Vesteråsveien 45, 1570 Dilling  adres do korespondencji Borkenveien 5e, 1339 Voyenenga

W roku szkolnym 2019./2020 powstał II odział w Drammen, nr organizacyjny ten sam 813227932

Polska Sobotnia Szkoła w Moss nosi nazwę Foreningen Barna Polen - ma na celu podejmowanie działań na rzecz propagowania kultury, historii i języka polskiego wśród dzieci polskich oraz z rodzin mieszanych, w tym szeroką współpracę z fundacjami i szkołami z Polski polegającą na organizowaniu konkursów i projektów międzynarodowych. Nowością w naszej w szkole są zajęcia z przyrody, które zapewnią dzieciom wiele atrakcji. Szkoła oferuje kółka zainteresowań. Plastyczne, muzyczne, gimnastyczne, szachy oraz kółko historyczne.

Realizujemy projekty edukacyjne :  nauczanie domowe,  Erasmus +

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 28 040 osób, średnio na 1 km² wypada 444,23 osób. Pod względem zaludnienia Moss plasuje się na 27 miejscu wśród norweskich gmin.

- 2018/1985
              - 2019/20100

Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu, kończą w czerwcu.

Świadectwa zatwierdzone przez MEN w polskim systemie oświaty  wystawiane przez szkołę w Polsce (Stowarzyszenie Przyjaciół Gdańskie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku) w ramach nauczania domowego. Uczniowie zdają egzaminy po zakończeniu roku szkolnego. Szkoła przygotowuje  uczniów do egzaminów i w nauczaniu realizuje polską podstawę programową na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2012 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz stosowanych przepisów wykonawczych.  Ponadto szkoła wystawia
świadectwa PSS Moss i Drammen na zakończenie każdego roku szkolnego.

Dyrektor zatrudnia nauczycieli na zasadzie wolontariatu, nauczyciele otrzymują umowy na prawach norweskich.
Działa rada rodziców Przewodnicząca Rady Rodziców – ma za zadanie współpracować z dyrekcją placówki, utrzymywać kontaktów z rodzicami i dbać o sprawny przepływu informacji oraz promować działalność polskiej sobotniej szkoły. Na przewodniczącej spoczywa również obowiązek prowadzenia kantyny szkolnej.Rada Rodziców – wybierana jest spośród rodziców dzieci zapisanych do Foreningen Barna Polen, rządzi się własnym regulaminem, który jednak nie może być sprzeczny ze statutem placówki. W skład Rady Rodziców wchodzą: przewodnicząca oraz dwóch członków. Członkowie Rady Rodziców to osoby, które zgłosiły się do pełnionej funkcji dobrowolnie. Ich zadanie polega na wspieraniu i udzielaniu wszelkiej pomocy przewodniczącej RR.