Data aktualizacji: 2014-10-14

Londyn

+44 7719111043

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): polskaszkolark@gmail.com

Szkoly spoleczne w Wielkiej Brytanii sa samorzadowe i nie istnieja instytucje, czy organy prowadzace szkoly. Niektore szkoly sa zrzeszone w Polskiej Macierzy Szkolnej, ktora prowadzi ich rejestr. Szkola im. Prez. R. Kaczorowskiego jest zarejestrowana w Konsulacie RP.

Szkola dziala w kazda sobote (oprocz przerw, ktore uczniowie maja w polowie kazdego semestru). Sa trzy semestry, a suma sobot szkolnych wynosi 34. Lekcje odbywaja sie w godz. 9.00 - 14.15. Dzien szkolny rozpoczyna sie apelem i odspiewaniem hymnu szkolnego. Szkola realizuje Podstawe Programowa. Dzieci ucza sie jezyka polskiego, historii, geografii, religii. Obchodzone sa wszystkie rocznice oraz swieta narodowe i religijne. Uczniowie zapoznaja sie z polskimi tradycjami, obyczajami i kultura, dla przykladu, w pierwszym semestrze kazdego roku obchodzony jest Dzien Papieski, Dzien Niepodleglosci, Dzien Patrona Szkoly oraz wszyscy uczniowie uczestnicza w Jaselkach, po ktorych nastepuje spotkanie rodzin i wspolne koledowanie. W programie szkoly sa wizyty do teatru dwa razy w roku oraz wycieczka do Instytutu i Muzeum gen Sikorskiego. Uczniowie uczestnicza w skladaniu kwiatow na grobie ofiar mordu Katynskiego w kwietniu kazdego roku. Uczniowie starsi zachecani sa do uczestnictwa w prelekcjach i spotkaniach organizowanych w Polskim Osrodku Spoleczno - Kulturalnym w Londynie. W szkole odbywaja sie treningi pilki noznej i druzyna szkolna uczestniczy w turniejach miedzyszkolnych. W ciagu roku szkolnego w szkole organizowane sa konkursy czytania i recytacji polskiej poezji.
Szkola nalezy do parafii przy kosciele p.w. sw. A. Boboli. Utrzymuje scisle zwiazki z organizacjami w tym kosciele. W kalendarz szkolny wpisane jest uczestnictwo calej szkoly we mszy sw. w kazda ostatnia sobote miesiaca. Dzieci sluza do mszy, niosa dary, a nauczyciele i rodzice czytaja slowo Boze. Szkola uczestniczy w szerszym zyciu spolecznosci polskiej biorac udzial o obchodach rocznic narodowych. Dzieci zacheca sie do udzialu w pomocy starszym Polakom czesto zyjacym samotnie.

- 2017/18-

Dziecko zapisane jest to szkoly po rozmowie dyrekcji z rodziacmi. Rodzice zapoznaja sie z regulaminem i Statutem szkoly. Zapisy do szkoly sa otwarte przez caly rok w celu umozliwienia dzieciom przylaczenia sie do spolecznosci szkolnej w kazdej porze roku. Powodem jest czesta przemieszczalnosc sie rodzin polskich i potrzeby edukacyjne polskich dzieci,ktore inaczej pozbawione bylyby kontynuacji edukacji w jezyku rodzimym.

szkola wydaje Swiadectwo na zakonczenie roku szkolnego.

Zatrudnianiem nauczycieli zajmuje sie dyrektor szkoly. Od nauczycieli wymagane jest wyksztalcenie pedagogiczne z ukierunkowaniem przedmiotowym.
W szkole dziala Rada Rodzicow. Przewodniczacy Rady zasiada w Zarzadzie szkoly. Rada pomaga w zarzadzaniu szkola, organizuje dyzury rodzicow, wycieczki, oraz zbiera dodatkowe fundusze dla szkoly.