Data aktualizacji: 2018-06-27

Stowarzyszenie Kulturowe  Polsko-Włoskie Europa Condivisa-Wspólna Europa

Via Cipressi, 198, 90134 Palermo

Sycylia.

Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Palermo prowadzi zajęcia języka  poskiego dla dzieci w wieku  od 3,5  do 13 lat. Zajęcia w naszej szkole odbywają się  są dwa razu w miesiącu w sobotę, uczniowie podzieleni są na 3 grupy wiekowe:

●Grupa przedszkolna:  wiek 3,5 -5 lat – godz. 11:30- 13:00

●Grupa wczesnoszkolna: wiek  6-8 lat – godz. 14:00 – 16:00

● Grupa zaawansowana  9-13 lat– godz. 16:00- 18:00

Szkoła prowadzi swoją działalnośc od 15 września do 15 czerwca.

Staramy się aby nasze zajęcia były interesujące i wzbudzały w dzieciach chęć do nauki  i radość z posługiwania się językiem polskim. Pragniemy aby z niecierpliwością czekali na spotkanie z nami i  z nowymi polskimi rówieśnikami .  Takim  sposóbem  działania lekcje nie są nudne i męczące, korzystamy z rozmaitych materiałów i integrujemy nasze zajęcia  warsztatami plastyczymi, teatralnymi, nauką polskich wierszy i piosenek, zachęcamy uczniów do wzięcia udziału  w róznych  konkursach  organizowanych we Włoszech i w Polsce. W 2017 roku ,  sobotnia szkoła otrzymała wyróżnienie za współorganizację IV Konkursu o Żołnierzach Wyklętych,

Naszym celem jest ponadto rozpowrzecnianie i  podniesienie prestiżu języka polskiego w środowisku lokalnym.  Aby zrealizować ten cel szkoła organizuje spotkania z uczniami szkół włoskich, podczas których przkazujemy włoskim rówieśnikom ciekawostki historyczne  i kulturowe, uczniowie mogą brać udział w róznych inicjatwach publicznych organizowanych przez stowarzyszenie i  władze lokalne.

Dzieci uczeszcające do sobotniej szkoły pochodzą z rodzin mieszanych włosko – polskich.

Zwracamy uwagę na promowanie i wspieranie dwujezyczności , oraz  zachęcamy  lub włączamy do procesu edukacji dwujęzycznej  całą rodzinę.

Zajęcia   w szkole są prowadzone w oparciu o autorskie programy nauczania w poszczególnych grupach, tworzone przez naszych nauczycieli. Powstają one w oparciu o istniejące programy nauczania dla szkół polskich za granicą, zgodne z podstawą programową MEN, ale także w oparciu o ważne kulturowo i społecznie wydarzenia w kalendarzach zarówno polskim, jak i włoskim.

Od 2016  roku uczniowie szkoły korzystają z bezpłatnych podręczników MEN i ćwiczeń integracyjnych przekazanych szkole przez ORPEG, oraz książek i pomocy dydaktycznych przekazanych w 2018 roku przez     Radę Oświaty Polonijnej we Włoszech.

Palermo to nie tylko stolica Sycylii, ale również jedno z najważniejszych śródziemnomorskich ośrodków kulturalnych. Jest to metropolia o bardzo zróżnicowanym środowisku, mieszkają tu przedstawiciele różnych narodowości a liczące około 900.000 ludności miasto, prezentuje się jako niezwykła mozaika kulturowa. Polska społeczność w Palermo nie jest liczna ale dobrze zaintegrowana, większość dzieci pochodzi z rodzin mieszanych. W ostatnią niedzielę każdego miesiąca można wziąć udział w mszy polskiej. Od 2013 r. polscy obywatele mogą korzystać z usług Konsulatu Honorowego w Palermo. Szacuje się iż, na Sycylii mieszka około 5.000 Polaków.

- 2017/1835

Zgłoszenia dzieci do szkoły odbywają się w każdym terminie przez cały rok szkolny. Aby zapisać dziecko do szkoły należy uzyskać statut członka stowarzyszenia, wypełnić odpowiednie wnioski i dostrczyć niezbędną dokumentację. Szczegółowych informacji udziela Prezes Stowarzyszenia, dokumenty można wypełnić w siedzibie stowarzyszenia lub wysłać e-mailem.

Zapisy do szkoły przyjmowane są do końca sierpnia.

Zajęcia rozpoczynają się od 15 września.

Szkoła nie wydaję zaświadczeń, świadectw ukończenia szkoły.

Rada Rodziców jest aktywnie zaangażowana w życie szkoły. Do podstawowych zadań Rady należy: gromadzenie środków służących dofinansowaniu szkolnych konkursów, wycieczek, nagród rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz prezentów świątecznych.