Data aktualizacji: 2015-09-08

- w języku polskim *przedszkole "Krasnale" i Centrum nauki jezyka polskiego jako obcego
- w języku lokalnym *jardin d'enfants "Krasnale" et cours de polonais pour adultes
Miejscowość *Lille

Francja

Ulica, nr domu*29, avenue Virnot

59370 Mons en Baroeul

Lille

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): dagmara.gut@gmail.com

Stowarzyszenie "Lektura"

29, avenue Virnot

59370 Mons en Baroeul

Przedszkole Krasnale istnieje już od ośmiu lat. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat i odbywają się w środowe poranki (8.30 – 12.30) w Mons-en-Baroeul (sala “Vauban”, plac Vauban) .

Każde spotkanie to okazja do wspólnej zabawy (gry planszowe, puzzle, klocki lego lub mecz piłki nożnej w pobliskim parku) oraz nauki języka polskiego (zgodnie z programem polskiego przedszkola dzieci poznają alfabet, uczą się liczyć i czytać po polsku).

Liczne zajęcia plastyczne rozwijają sprawność manualną maluchów i pozwalają na wzbogacenie słownictwa, ponieważ każda lekcja to nowy temat, jak na przykład kolory, pory roku czy zwierzęta.

Dorosli uczniowie zainteresowani nauka jezyka polskiego jako obcego uczeszczaja na zajecia na dwoch poziomach zaawansowania: dla poczatkujacych i zaawansowanych.

Ze wzgledow historycznych (emigracja zarobkowa w latach 20. i 30. XX wieku) w regionie Nord-Pas-de-Calais mieszka dosc liczna Polonia. Spolecznosc polska sklada sie wiec z Francuzow o polskich korzeniach oraz z Polakow, ktorzy zdecydowali sie osiedlic w Lille stosunkowo niedawno (mniej niz 10 lat).

- 2017/18-

Zapisy trwaja od czerwca do wrzesnia i odbywaja sie droga internetowa. Oplata wynosi 10€ za spotkanie w przedszkolu (= 4h) oraz 6€ za 45 minut lekcji dla doroslych.

Stowarzyszenie wydaje zaswiadczenie o uczeszczaniu dziecka na zajecia.

Nauczyciele prowadzacy zalozyli wlasna dzialalnosc (status auto-entrepreneur we Francji).
Rodzice oraz studenci dorosli biora aktywny udzial w dzialalnosci stowarzyszenia "Lektura", przy ktorym istnieje przedszkole i centrum ksztalcenia.