Data aktualizacji: 2016-09-22

- w języku polskim *Szkoła Podstawowa i Przedszkole imienia Gustawa Przeczka z Polskim Językiem Nauczania
- w języku lokalnym *Základní škola a mateřská škola Gustawa Przeczka s polským jazykem vyučovacím
Miejscowość *Třinec

Czechy

Ulica, nr domu*Nádražní 10

Konsulat Generalny RP w Ostrawie Blahoslavova 4 701 00 Ostrawa

+420558332407

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): pzstri1@volny.cz

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Ministerstwo Szkolnictwa Republiki Czeskiej

Od 1.9. 2013 oficjalna nazwa szkoły brzmi:
Szkoła Podstawowa i Przedszkole imienia Gustawa Przeczka z Polskim Językiem Nauczania, Trzyniec, Dworcowa 10.
Trzyniecka podstawówka przetrwała wszystkie przeciwieństwa losu i od początku swego istnienia zawsze godnie spełniała swoje zadanie, wychowując i przygotowując do przyszłego samodzielnego życia młodzież polską na Zaolziu.
Obecnie szkoła przy ulicy Dworcowej 10, posiada 3 budynki. W budynku pierwszym-głównym, uczą się dzieci z drugiego stopnia tzn. klasy od 6 do 9, znajduje się tam również gabinet dyrektora, biblioteka oraz atelier szkolny z piecem ceramicznym, warsztat szkolny, klasopracownie komputerowa, fizyczno-chemiczna, biologiczna, muzyczna. W budynku drugim, po przeciwnej stronie boiska, uczą się dzieci młodsze z pierwszego stopnia, tzn. klasy od 1 do 5. Umieszczona jest tam też sala gimnastyczna, stołówka i dwa lokale świetlicy szkolnej. W mniejszym trzecim budynku swoje miejsce ma klub szkolny oraz klasopracownia gotowania i szycia. Na teranie szkoły jest asfaltowe boisko do koszykówki i siatkówki oraz boisko do piłki nożnej ze sztuczna nawierzchnią.
W szkole oprócz normalnych zajęć lekcyjnych, odbywają się zajęcia z religii katolickiej i ewangelickiej. Działa wiele kółek zainteresowań. Uczniowie zdobywają szereg wyróżnień i nagród w konkursach nie tylko miejskich i powiatowych lecz także wojewódzkich ogólnopaństwowych a także w Polsce Europie czy nawet USA.

- 2017/18