Data aktualizacji: 2019-02-20

- w języku polskim *Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania Orłowa
- w języku lokalnym *Základní škola a mateřská škola s polským vyučovacím jazykem Orlová, příspěvková organizace
Miejscowość *Orłowa Lutynia

Czechy

Ulica, nr domu*Lutyňská 400

Konsulat Generalny RP w Ostrawie

+420552308540 lub +420737379514

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): zsporlova@seznam.cz

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Město Orlová Osvobození 796 Orlová Lutyně 735 14

1929
W jednym budynku znajduje się szkoła, przedszkole i świetlica szkolna. W szkole językiem wykładowym jest język polski, od drugiej klasy uczą się dzieci języka czeskiego a od trzeciej klasy języka angielskiego. W szkole działają również rożne kółka np. tenisa stołowego, kółko literackie Literka, kółko rytmiki oraz języka angielskiego.
Miasto Orłowa, w którym się szkoła znajduje ma około 30000 obywateli. To miasto na terenie górniczym. Pierwotnie była tu większość obywateli polskich, dziś Polacy są tu mniejszością.Są zrzeszeni w Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Orłowej Lutyni i Orłowej Porębie. Rodzice pracują w Macierzy Szkolnej,która działa przy naszej szkole.

- 2017/1814
              - 2018/1912

Wpisy do szkoły przebiegają każdego roku w określonym terminie,który jest ogłoszony. Zawsze są to 2 dni w terminie od 15 stycznia do 15 lutego. Nauczanie jest bezpłatne.

Szkoła wydaje świadactwa na półroczu i na koniec roku szkolnego.

Dyrektor szkoły na podstawie konkursu. Wymagane jest odpowiednie wykształcenie pedagogiczne i matura z języka polskiego.
Macierz Szkolna, pomoc i wsparcie dla szkoły, organizacja imprez dla dzieci i rodziców, wsparcie finansowe na zakup słodyczy i zabawek dla dzieci.