Data aktualizacji: 2019-01-26

- w języku polskim *Centrum Języków i Kultur Słowiańskich
- w języku lokalnym *Центр сло'янських мов та культур
Miejscowość *Chmielnicki

Ukraina

Ulica, nr domu*prowułok Proizny 10, p. 105/5

Konsulat Generalny w Winnicy

+380962085518

Faks (z numerem kierunkowym kraju) brak

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): centrumpol.chm@gmail.com

nellya_shutyak

Nela Szutiak

Nela Szutiak

Centrum Języków Słowiańskich (organiyacja non-profit), provułok Proizny 10, p.105/5, m. Chmielnicki, 29010, Ukraina

Prowadzimy zajęcia z języka polskiego, podstaw historii, geografii, kultury i tradycji. W Centrum zostały zorganizowane kółka zainteresowań: historyczne, teatralne, ). Oprócz dzieci i młodzieży zbierają się osoby starsze.  Również zorganizowaliśmy przy naszym Centrum bibliotekę polską, do której też zapraszamy nie tylko swoich uczniów, ale wszystkich zainteresowanych.
Miasto Chmielnicki jest centrem obwodowym na Podolu – miejscem historycznym zarówno jak dla Ukraińców, tak i Polaków. Na tych terenach aktywnie osiedlała się polska szlachta jeszcze od połowy XVI wieku. Gromada polska przeżyła przygnębienie i rozkwit, aktywnie dokładała się do rozwoju lokalnego, jak i państwa ukraińskiego. Teraz Polacy na Podolu to liczna wspólnota, która rozkwitła działając na rzecz rozwoju polskości na naszych terenach.

- 2017/18180
              - 2018/19310

Dla osób polskiego pochodzenia są zajęcia bezpłatne, sierot, dzieci z wielodzietnych rodzin. Współpracujemy ze szkołami miasta oraz parafiami, Regularnie robimy ogłoszenia o nowym naborze.

nauczanie dla dzieci od 1 września do 30 czerwca (rok szkolny). Latem wyjazdy edukacyjne, kolonie, warsztaty.

od 1 września do 30 czerwca

świadectwo ukończenia/paszport

Nauczyciele mają oficjalne zatrudnienie w naszym Centrum, aranżujemy też wolontariusze.
Tak, rodzice biorą aktywny udział w zorganizowaniu imprez, różnych wycieczek. Od styczna 2016 roku zaprowadzialiśmy obowiązkowe lekcje j. polskiego dla rodziców dzieci uczących się w naszym Centrum (szkoła sobotnia dla rodziców).