Data aktualizacji: 2017-10-03

- w języku polskim *Stowarzyszenie Wspierania Języka Polskiego, Historii i Kultury Polskiej „Lajkonik”
- w języku lokalnym *Verein zur Pflege der Polnischen Sprache, Geschichte und Kultur „Lajkonik“ e.V.
Miejscowość *Freiburg in Breisgau

Niemcy

Ulica, nr domu*Friedrichstr. 51

Patronat Konsulatu Generalnego RP w Monachium

+49 76338208035

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): lajkonik-freiburg@web.de

Justyna Sterz

Justyna Sterz

Pełna nazwa: Stowarzyszenie Wspierania Języka Polskiego, Historii i Kultury Polskiej „Lajkonik” / Verein zur Pflege der Polnischen Sprache, Geschichte und Kultur „Lajkonik“ e.V.

Pod Patronatem Konsulatu Generalnego RP w Monachium

Oficjalna siedziba:

Langackerweg 16

79115 Freiburg

Celem Stowarzyszenia „Lajkonik” bylo zorganizowanie zajęć j. polskiego we Freiburgu a tym samym pomoc polskojęzycznym rodzinom, mieszkającym we Freiburgu i okolicach, w przekazywaniu i pielęgnowaniu polskiej kultury wśród polskich dzieci i młodzieży. Poprzez ową pomoc rozumiane jest towarzyszenie polskojęzycznym dzieciom i młodzieży w ich rozwoju, zagwarantowanie im fachowej opieki pedagogicznej i wychowawczej.

Stowarzyszenie „Lajkonik” we Freiburgu w Breisgau miało również na celu zjednoczenie rodzin, dla których przekazywanie zarówno wiedzy z dziedziny znajomości języka polskiego jak i z dziedziny kultury polskiej jest ważne i cenne.

Zajęcia j. polskiego we Freiburgu w Breisgau są dla wielu dzieci i młodzieży okazją do spotkań z przyjaciółmi, z którymi  spędza się czas przyjemnie i ciekawie. To również miejsce intensywnej edukacji, gdzie dzieci i młodzież otrzymają stały kontakt z językiem polskim i polską kulturą.

Obecnie prowadzimy 3 grupy. Przyporządkowanie uczniów do grup jest zależne od wieku i umiejętności dziecka.

-         Grupa 1: poziom podstwowy, wiek: dzieci najmłodsze, od klasy 1 do 3

-         Grupa 2: poziom średni, wiek: dzieci starsze, od klasy 3 wzwyż

-         Grupa 3: poziom zaawansowany, wiek: dzieci najstarsze, mniej wiecej od klasy 5/6 wzwyż

Realizowany program: w oparciu o „Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą”. Poza zajęciami z języka polskiego organizujemy dla dzieci oraz rodziców różne święta okolicznościowe o tradycji polskiej np.Mikołaj, Jasełka, Wigilia, Karnawał, Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Swięto Niepodległości itp.

- 2017/1831

Aby zameldować dziecko należy wypełnić i podpisać  formularze zameldowania zamieszczone na stronie internetowej oraz przesłać je pod podany adres korespondencyjny lub mailowy. W poszczególnych przypadkach zameldowanie jest możliwe również w ciągu roku szkolnego.

Jeśli dziecko chce uczęszczać od września danego roku szkolnego do szkoły, prosimy o zameldowanie dziecka najlepiej w strym roku szkolnym lub najpóźniej w początkowym okresie wakacji z powodów organizacyjnych.

Zajęcia rozpoczynają się w pażdzierniku i trwają do lipca włącznie.

Na koniec roku szkolnego uczniowie otrzymują zaświadczenie o uczestnictwie wystawione przez Konsulat Generalny RP w Monachium.  Na życzenie rodziców i uczniów może być też dokonany odpowiedni wpis na świadectwie w szkole niemieckiej.

W szkole nie ma możliwości zdawania matury polskiej. Istnieje mozliwość zdawania języka polskiego na maturze lub innych egzaminach końcowych („Hauptschule, Werkrealschule, Realschule, Gymnasium”) w szkołach niemieckich. O to rodzice i uczniowie muszą postarać się sami składając odpowienie wnioski w swoich szkołach niemieckich.

Szkoła przygotowuje do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego.

Nauczyciele zatrudniani są przez dyrektora szkoły na podstawie odbytej rozmowy kwalifikacyjnej i spełaniają warunek posiada wyższego wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyli zakład kształcenia nauczycieli.