Data aktualizacji: 2016-09-26

- w języku polskim *Stowarzyszenie "Polska Klasa"
- w języku lokalnym *"Polyak Sinfi" Yamiyati
Miejscowość *Taszkent

Uzbekistan

Ulica, nr domu*ul. U.Nosyra 17

REFERAT KONSULARNY AMBASADY RP w TASZKENCIE

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): ekondratenko@swietlica.uz

Elena Kondratienko

jak wyżej

Stowarzyszenie "Polska Klasa", ul. U. Nosyra 17, 100070 Taszkent, UZBEKISTAN

Szkoła jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych językiem polskim i poznawaniem polskiej kultury, tradycji czy historii. W zajęciach uczestniczą członkowie taszkenckich stowarzyszeń polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Zajęcia prowadzone są w wynajmowanej klasie Szkoły nr 25 w Taszkencie. W ciągu roku szkolnego organizowane są, nawiązujące do polskich tradycji, imprezy, a także konkursy z wiedzy o Polsce czy znajomości języka i historii Polski. "Polska Klasa" aktywnie współpracuje z Ambasadą i Konsulatem RP w Taszkencie. Członkowie Stowarzyszenia mieli już kilkakrotnie możliwość wyjazdu do Polski, a wielu młodszych uczestników zajęć kontynuuje rozpoczętą u nas naukę w polskich szkołach średnich i na polskich uczelniach.
Taszkent jest blisko trzymilionowym miastem. Mieszka w nim ponad 100 różnych narodowości. Polska społeczność liczy prawdopodobnie około trzech tysięcy osób. Niestety, nie są prowadzone badania nad dokładną liczebnością poszczególnych narodowości. Stowarzyszenie „Polska Klasa” zrzesza ponad 150 osób mieszkających w Taszkencie, Czyrczyku, Ałmałyku. Są to osoby w wieku od 8 do 80 lat. Większość członków Stowarzyszenia posiada polskie pochodzenie. Od lat spotykają się, aby podtrzymywać tradycje polskie w swoich rodzinach, organizują spotkania okolicznościowe, starają się, aby dzieci i młodzież znały kulturę i język swoich przodków.

- 2017/18

Zapisy odbywają się we wrześniu. Wyjątkowo, ze względu na różne sytuacje życiowe, także w trakcie roku szkolnego uczestnicy zajęć bywają przyjmowani.

Zapisy odbywają się we wrześniu.

Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu, a kończą w maju.

Na zakończenie każdego roku szkolnego Stowarzyszenie wręcza słuchaczom dyplomy pamiątkowe.

Nauczyciel jest skierowany przez ORPEG.