Data aktualizacji: 2018-09-02

- w języku polskim *Polska Szkoła w Bergen im. Marynarki Wojennej RP
- w języku lokalnym *Forening "Sammen i Bergen"
Miejscowość *Bergen

Norwegia

Ulica, nr domu*Lillehatten 3

Oslo

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): sammenibergen@gmail.com

Iwona Mazurek-Orłowska

Magdalena Stromska

Forening "Sammen i Bergen"

Stowarzyszenie "Razem w Bergen"

Lyshovden skole
Lillehatten 3
Fyllingsdalen
5148 Bergen

Zapewniamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę nauczycielską, która realizuje program nauczania oparty na wytycznych MEN. Z myślą o dzieciach dwujęzycznych powstała Poradnia Logopedyczna, w której polscy logopedzi prowadzą zajęcia wspomagające prawidłowy rozwój mowy. Ponadto współpracujemy z polskim psychologiem. W roku 2016/17 w naszej szkole zostanie otwarta pierwsza polska biblioteka w Bergen.

Naszym najważniejszym celem jest prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz działanie na rzecz rozwoju oświatowego i kulturalnego dzieci i młodzieży. Wspieramy wszelkie przedsięwzięcia edukacyjno-kulturalne, dzięki czemu uczniowie mają możliwość obchodzenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, jak również Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętamy o tradycjach Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nasze działania obejmują projekty i akcje mające na celu upowszechnianie czytelnictwa oraz kontakt z polską kulturą. Organizujemy spotkania z polskimi pisarzami oraz znanymi ludźmi ze świata polskiej kultury i sztuki. Tradycyjnie co roku zapraszamy naszych uczniów i rodziców na polski spektakl teatralny. Prowadzimy liczne szkolenia oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców.

Sobotnie spotkania w naszej szkole są okazją do nauki języka polskiego, poznawania kultury, historii i geografii Polski, co kształtuje naszą tożsamość narodową oraz wzmacnia więzi z krajem ojczystym, krajem rodziców i dziadków.

- 2017/18140

Osoby, które chcą zapisać dziecko do Polskiej Szkoły proszone są o wysłanie kwestionariusza na adres email: sammenibergen@gmail.com lub kontakt telefoniczny pod numerem + 47 46225267 w godzinach od 17:00 - 19:00.

Kwestionariusz dostępny na stronie: www.polskaszkolawbergen.no/zapisy-do-szkoly/

Zapisy do szkoły przyjmowane są przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale także w trakcie roku.

Zajęcia rozpoczynają się w drugiej połowie sierpnia i kończą na początku czerwca.

Szkoła wydaje świadectwo szkolne, które jest formą zaświadczenia o uczęszczaniu do Polskiej Szkoły.

Nauczyciele pracują w szkole na zasadzie wolontariatu. Każdy nauczyciel ma podpisaną umowę o wolontariat.

W szkole działa Rada Rodziców. Składa się z przedstawicieli poszczególnych klas, a jej skład jest umieszczany na stronie internetowej szkoły.

Rada Rodziców jest organem wspierającym i doradczym.